(ANTI)RACISM IN SPORTS // SPORDA IRKÇILIK VE KARŞITLIĞI

(ANTI)RACISM IN SPORTS ONLINE CONVERSATIONS

Most people believe sports to be an apolitical field free from deep societal problems such as racism. They praise sports hierarchies, access and success criteria for being meritocratic and color blind. However, people of color, who are discriminated against based on their race and ethnicity, know that such a position is a privileged one and that most sports practitioners do not have the luxury to subscribe. In reality, racism is unfortunately prevalent in sports as much as it is in other spheres of life. It leads to concentration of power in the hands of white team owners, to attacks on Kurdish football team Amedspor members and to layoffs of dissident black voices like Colin Kaepernick. Aiming to expose and potentially dissolve that problem BoMoVu has been organizing anti-racism teach-ins, teacher trainings, online conversations and pedagogical tools. With this online conversation series (Anti)Racism in Sports, BoMoVu together with Oseminars organizes weekly sessions each bringing together two interlocutors from a specific locality and/or bodily practice to discuss the problem of racism in their contexts. By that, the sessions aim at contributing to the international dialogue on the topic and trigger self-reflection by learning about different guises racism takes in sports.

CALL FOR SPEAKERS

We invite all sports persons, former sports persons, professionals, technicians, supporters, as well as academics in the fields of sports sociology, critical race theory, decolonial studies, and activists who struggle against all forms of racism. Join us to analyze and speak up against this systemic problem of racism in sports. We are looking forward to hearing your voice. To become a speaker in this series, please fill out this short form: https://forms.gle/mj8UYtNAbQDscZGYA

The online conversations will take place every Thursday afternoon at 4:00 p.m. Istanbul time (UTC+3) from 24 September to 10 December 2020.

This 12-weeks online conversation sessions are approximately 1 hour long each and held on Zoom. The Zoom meetings are simultaneously live-streamed on Youtube and recorded. Participants are able to join via Zoom or use Youtube chatboard for their questions and comments.

To keep updated about upcoming online conversations subscribe to our mailing list: http://eepurl.com/gQeGfL  

This series is organized by BoMoVu and Oseminars as part of the Farenet #BlackLivesMatter in football activity. 

For questions and inquiries please contact us: emrecetin.gurer@bomovu.org

SPORDA IRKÇILIK VE KARŞITLIĞI ÇEVRİMİÇİ SOHBETLER

Birçok insan sporun apolitik ve ırkçılık gibi derin toplumsal meselelerden azade bir alan olduğuna inanır. Sporu, hiyerarşisi, erişimi imkânlarını ve başarı kriterlerini meritokratik ve renk körü olmasıyla yüceltirler. Bu inanışa rağmen, ırksallaştırılan kişiler etnik ve kültürel kimlikleri üzerinden ayrımcılığa uğrarlar. Bu kişiler, bu inanışın ayrıcalıklı kişilere ait olduğunu ve bu imkânların kendileri için geçerli olmadığını bilirler. Gerçekte, ırkçılık hayatın başka alanlarında olduğu gibi, sporda da ne yazık ki etkindir. Sporda ırkçılık; takım sahipliğini beyazların tekelinde tutar, Amedspor gibi Kürt futbol takımlarına saldırılara sebep olur, Colin Kaepernick gibi muhalif siyah seslerin sahalardan uzaklaştırılarak susturulmasına yol açar. Bu sorunu gün yüzüne çıkarmaya ve mümkünse çözmeye yönelik olarak, BoMoVu ırkçılık karşıtı etkinlikler, öğretmen atölyeleri, çevrimiçi sohbetler ve pedagojik araçlar geliştirmektedir. Sporda Irkçılık ve Karşıtlığı çevrimiçi sohbetleriyle BoMoVu ve Oseminars her hafta bir yerele ve/veya bedensel pratiğe dair konuşacak iki kişiyi bir araya getirerek sporlarda yer alan ırkçılık sorunlarını ele alıyor. Bu sohbetler, bu mesele ile ilgili dünya çapında süregelen diyaloğu beslemeyi ve ırkçılığın sporda takındığı çeşitli maskeleri indirerek kendimiz ve toplum hakkında düşündürmeyi hedefliyor.

KONUŞMACI ÇAĞRISI

Sporcular, eski sporcular, profesyoneller, teknisyenler, taraftarlar, spor sosyolojisi, eleştirel ırk teorisi, dekolonyal araştırmalar alanında çalışan akademisyenler ve her türlü ırkçılıkla mücadele eden aktivistlere çağrımızdır. Spordaki sistemik ırkçılığın analizini ve eleştirisini yapmaya siz de katılın. Seslerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz. Bu sohbet serisinde konuşmacı olmak için lütfen buradaki formu doldurunuz (formda İngilizce yer alan sorulara dilediğiniz dilde cevap yazabilirsiniz): https://forms.gle/mj8UYtNAbQDscZGYA

Çevrimiçi sohbetler her Perşembe Türkiye saatiyle 16:00’da, 24 Eylül – 10 Aralık 2020 tarihleri arasında yer alacaktır.

Bu 12 haftalık çevrimiçi sohbetler aşağı yukarı 1 saat sürer ve Zoom platformunda yer alır. Zoom toplantıları canlı olarak Youtube’da yayınlanır ve kayda alınır. Dinleyiciler Zoom üzerinden veya Youtube sohbet panosunu kullanarak soruları ve yorumları ile dahil olabilir.

Çevrimiçi sohbetlerimizden haberdar olmak için mail listemize üye olabilirsiniz: http://eepurl.com/gQeGfL  

Bu sohbet serisi BoMoVu ve Oseminars tarafından, Farenet #BlackLivesMatter in football programı çerçevesinde yer almaktadır.

Soru ve önerileriniz için bize yazın: emrecetin.gurer@bomovu.org