Artvin’de Barışa Oyna Atölyesi Katılıma Çağrı 12-14 Ocak 2019

BoMoVu (Sosyal Güçlendirme için Spor ve Beden Hareketi Derneği), Şavşat Belediyesi Kadın Yaşam Merkezi ev sahipliğiyle, Artvin’de Barışa Oyna Atölyesi gerçekleştirecek.

Şavşat ilçesinde yer alacak atölyeye Artvin’de çalışan tüm öğretmenler, eğitimciler, pedagoglar ve ilgili bölümlerde okuyan öğrenciler davetlidir.

Atölyeye katılmak için 28 Aralık 2018 akşamına kadar başvuru yapabilirsiniz: https://goo.gl/forms/Oqni7M9hIrg86nEi1

Başvurular 04 Ocak 2019 tarihine kadar değerlendirilecektir.

Bu atölye, Barışa Oyna projesinden yola çıkarak sınır algısı ve çocuklar üzerine düşünmek, üretmek için bir araya gelen 10 katılımcı ile gerçekleşecek. Atölye içeriğini; Barışa Oyna uygulamaları ve deneyimlerin yanı sıra çeşitlilik, kültürel miras, sınır ve sınır ötesi algısı, sınırın toplumsal cinsiyet kimliklerinin inşasındaki rolü, pedagoji yöntemleri etrafında kurgulamayı hedefliyoruz.

Bu atölyeyi kimliklerin birlikte yaşamaya dair deneyimleri ve çocuk oyunlarının yarattığı ortaklıkları, çocuklarla hak temelli çalışmalar, bedensel faaliyet ve oyun üzerinden öğrenme gibi başlıkları içerecek şekilde planladık. Geçtiğimiz aylarda Başoba, Hopa, Sarp, Kemalpaşa, Şavşat ve Artvin Merkez gibi ilçeleri ve köyleri içeren ziyaretlerimiz sırasında yaşlılarla bir araya gelerek eski oyunların izini sürdük, bu kişilerden çocukken oynadıkları oyunları dinledik. Bu atölyenin katılımcıları ile beraber bu görüşmeleri geliştirmeyi ve oyunları yaygınlaştırmayı istiyoruz. Oyunların yaygınlaştırılması, 8-13 yaş arası çocuk gruplarıyla bu oyunları paylaşacağımız uygulamalar şeklinde olacaktır. Atölye sırasında hem araştırma sürecinin gözden geçirilmesi ve geliştirilmesi hem de uygulamaları destekleyecek atölyelere yer verilecektir. Katılımcılarla birlikte oyunları derleme, deneyimleme ve çözümleme soruları hazırlama konusunda somut çalışmalar yapılacaktır. Ayrıca yayınlanması planlanan “Artvin’de Barışa Oyna” kitapçığı konusunda katılımcılarla birlikte yol haritası çıkarmayı umuyoruz.

 

Destekleyen: Kanada Büyükelçiliği ve Women Win

Partnerler: Şavşat Offroad Dağcılık ve Fotoğrafçılık Kulübü, Şavşat Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği, Şavşat Spor Kulübü