Artvin’de Barışa Oyna Atölyesi ve Uygulaması

Artvin’de Barışa Oyna projesi kapsamında 12,13,14 Ocak 2019 tarihlerinde üç günlük Atölye programını Artvin’in Şavşat ilçesinde gerçekleştirdik.

28 Aralık tarihinde öğretmenlere, çocuk ve hak temelli çalışan sivil toplum kuruluşlarına, derneklere, inisiyatiflere ve ilgilenen kişilere Yaygınlaştırma Atölyesi katılmaları için açık çağrı yaptık. Duyurduğumuz tarihin sonunda Bayburt, Artvin, Samsun, İstanbul, İzmir gibi çeşitli bölgelerden toplam 20 başvuru yapıldı. Her başvuru formunda yazanlar atölye içeriğini geliştirmemize katkıda bulundu. Atölye etkinliği 10 katılımcı ile etkinliği gerçekleşti.

Şavşat Çocuk Belediyesi’nin ev sahipliğinde geçen atölyemiz, Şavşat Offroad Dağcılık ve Fotoğrafçılık Kulübü, Şavşat Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği ve Şavşat Spor Kulübü yereldeki partnerliği sayesinde hayata geçti.

Şavşat Belediyesi’nin bize sunduğu mekanda programımıza yerelden âşıkların atışmalarıyla başladık. Sözlü tarih metodu, fiziksel aktivite ve toplumsal cinsiyet, kültürel çeşitliliği, eleştirel pedagoji, Nusaybin’den Barışa Oyna uygulama örneği, ve Artvin’den oyun örnekleri ile programımızı tamamladık. Programın ikinci gününde, Şavşat’ın buzlu Karagöl’ünde gezi yaparak atölyemizin fiziksel egzersis ihtiyaçlarını da karşılamış olduk.

Yaygınlaştırma atölyesi sonrasında çocuklarla Barışa Oyna’nın uygulama kısmı için bir plan yapmıştık. Atölyenin bitiminde Şavşat Belediyesi’nin duyurusunu yaptığı uygulamada çoğunluğu Çocuk Belediyesi’nin üyesi olan toplam 30 çocuk ile uygulamamızı gerçekleştirdik. Sözlü tarih çalışmasında yaşlılardan dinlediğimiz oyunlardan; tombilis, 32 yılanı evirdim çevirdim, körebe gibi seçtiğimiz oyunları hep birlikte oynadık. Oyuna başlamadan önce bu oyunu dinlediğimiz yaşlıların hikayesini, çocukluğunda oynadığı oyunun hikayesini, hangi kültüre ve ilçeye ait olduğunu anlatarak başladık. Oyunu oynarken onların merak ve heyecanlarına ortak olmak bizleri mutlu etti. Her oyunun ardından oyuna dair yaptığımız sohbetlerle oyunu güç ilişkileri, kültürel çeşitlilik, sınır ve toplumsal cinsiyet algıları üzerinden konuşma şansı yakaladık.

Bu süreçte yanımızda bulunarak bize desteklerini sunan Ertuğurul bey, Melih bey ve Filiz hanıma teşekkürlerimizi sunarız.

Karadeniz’de Barışa Oyna projesi destekçisi: Yerel Girişimler için Kanada Fonu ve Women Win