Barışa Oyna Rize ve Artvin’in eski oyunları peşinde

Ekim 2018 ayı içerisinde gerçekleştirdiğimiz Barışa Oyna Rize-Artvin projesinin oyun hafızası çalışmasını tamamladık.

Artvin’in Kemalpaşa, Hopa, Şavşat ve Artvin Merkez gibi birçok ilçeyi gezip orada eski çocuk oyunlarını yaşlılardan dinledik. Lomların, Lazların, Gürcülerin, Hemşinlilerin yaşadığı bu coğrafya, birlikteliklerin getirdiği mutlulukları da, ayrımcılıklardan doğan acıları da içinde barındırdığını gördük. Aynı zamanda “çocukluğunuzda hangi oyunları oynardınız?” sorusunun tebessümle karşılık bulduğu ve çocukluklarını hatırlamanın heyecanı ile eskilere gittiklerine tanık olduk. Sınıra en yakın köy olan Sarp köyünde yaşayan Lazları ve Gürcüleri ziyaret ettik. Politik sınırların ördüğü tel örgüler ile köyleri ikiye bölünmüş insanların çocukluk anılarını dinledik.

Projemizin Rize’deki kısmı ise; Ardeşen, Pazar, Fındıklı, Çamlıhemşin, Hemşin, Rize Merkez gibi birçok ilçe ve köylerde gerçekleşti. Buralarda da eski çocuk oyunlarını, kültürü, toplumsal cinsiyet bağlamında kadınların toplumdaki rolleri üzerine bir çalışma gerçekleştirmiş olduk. Artvin’de karşılaştığımız halklara eklenen Rumların varlığını anlatımlardan dinledik.

Saha çalışması esnasında Hemşin Yaşam Derneğini ziyaret ettik. Bu ziyarette onların yönlendirmiş olduğu ve birlikte çalışmaktan keyif aldığımız partnerimiz olan Çukulit Yeni Yaşam Derneği ile tanıştık. Yolumuza yardım taşları döşeyen tüm insanlara, bizimle çocukluk hikayelerini paylaşan kişilere teşekkür ederiz.

Rize’de ve Artvin’de Barışa Oyna projesi Kanada Büyükelçiliği ve Women Win’nin desteği ile gerçekleşiyor.