Ben de Böyleyim

Ben de Böyleyim projesi, Sosyal Güçlendirme için Spor ve Beden Hareketi Derneği- BoMoVu’nun genç sporcu kadın üyesi Nazlı Durak tarafından ergen kız çocuklarının spor ve oyun yoluyla hayat becerilerini geliştirmek amacıyla yazdığı bir projedir.

Ben de Böyleyim projesi, hip-hop dansının özgürleştirici ve mücadeleci ruhuyla, futbolun takım ruhunu kullanarak, özgüven kazanma, kendini ifade etme becerisi, hayat becerilerini geliştirmeyi amaç edinen bir projedir. Projemizdeki hedef kitle; özgürlüğünden yoksun, risk altında veya adalet sisteminde yer alan çocuklarla çalışan Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı’ndaki 9-14 yaş grubu kız çocuklarıdır. Projemizde, dışarıda oyun oynama ve bedeniyle kendini ifade etme hakkını kız çocukları için öncül bir ihtiyaç olarak belirledik. Özellikle ergen yaş gruplarında, toplum baskısı altında büyüyen ve değişen bedenine bir kimlik bulmak zorunda kalan kızlar için yargılanmayacakları güvenli bir alan kuracağız. Bu alanda dans ve sporun eğlenceli ve dönüştürücü yönleriyle etkileşime geçerek kızların aktif kalmasını sağlayarak; toplumdaki kadınların spor yapmasına dair gelişmiş ön yargıları da kırmayı düşlüyoruz. 

Women Win ve Nike, süper model Adwoa Aboah’ın girişimi Gurls Talk ile birlikte kısa süre önce kızları ve genç kadınları sporda var etmeye yönelik Made to Play Fonu‘nu başlattı. Made To Play, kız çocukların oyun oynamalarının ve potansiyellerini ortaya çıkarmalarının önündeki engelleri kaldırmayı hedeflemektedir. Bu amaçla başlayan Made to Play Fonu, spor yoluyla 7-14 yaş arasındaki genç kızların güçlendirilmesine olan tutkusunu paylaşmak isteyen dünyanın dört bir yanındaki genç kadınlardan 200’den fazla başvuru aldı.

 

Başvurusu olumlu sonuçlanan 17 kişi; boks, kaykay, hip hop dansı ve bollyrunning gibi heyecan verici sporlar aracılığıyla Kolombiya, Fransa, Almanya, Gana, İtalya, Libya, Myanmar, Hollanda, Pakistan , Güney Afrika, Türkiye ve İngiltere’deki 7-14 yaşındaki kızların harekete geçmesini hedeflemektedir. Women Win tarafından Haziran ayı içerisinde gerçekleştirilen Liderlik Gelişim Programı ile projede yer alan genç kadın koçların liderlik potansiyelini geliştirilmesine katkı sağlamıştır.  Ayrıca genç kadın koçlar, yine Women Win yürütücülüğünde 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası boyunca Fransa’da Liderlik ve Ortaklık Kampında da yer alacaktır.