BoMoVu olarak Girls Summit 2019 buluşmasındaydık

12-15 Haziran 2019 tarihleri arasında Paris’te Women Win tarafından verilen “Liderlik Geliştirme Eğitimi” için BoMoVu derneği yönetim kurulu üyesi Nazlı Durak oradaydı. Girls Summit, dünyanın çeşitli yerlerinden, Made To Play fonunu kazanan 27  genç kadın lideri buluşturmak için düzenlendi. Buluşma; katılanlar kendi projeleri hakkında daha fazla şey öğrenmek ve paylaşmak; koçluğun önemini, spor ve fiziksel aktiviteye daha fazla kızı nasıl dahil edeceğini keşfetmek için yapıldı. 

 

Girls Summit’in ortakları; Women Win, GurlsTalk ve Made To Play idi. GurlsTalk, İngiliz süper model ve aktivist Adwoa Aboah tarafından kurulan,  genç kadınların eğitim, ruh sağlığı, cinsellik, ilişki problemleri gibi konuları konuştuğu online bir platform. Nazlı ve diğer katılımcılar ilk gün, Adwoa ile birlikte Afgan futbolcu Nadia Nadim ve Favela Street’in kurucusu Rocky Hehakaija ile tanıştı. Üç kadının da ortak noktası spor yoluyla güçlenmekti. Orada pek çok kişi kendi hayat hikayesini de paylaştı ve bu sayede hikayelerden ilham almayı ve güçlenmeyi deneyimlediler. 

 

Women Win tarafından verilen Liderlik Eğitimi, hem fiziksel aktivite hem de sunum katılımıyla 

gerçekleşti. Bu eğitimin gündeminde; biz genç liderler olarak kız çocuklarına nasıl daha iyi bir rol model olabiliriz ve hizmet verdiğimiz topluluklardaki kız çocukların topluma katılımını nasıl iyileştirebiliriz vardı. Hizmetkar Liderlik, liderin sahip olacağı karakter özellikleri neler, eksik yönlerini geliştirmek için ihtiyaçlar neler sorularını sordu. Nazlı için liderin sahip olması gereken en önemli üç özellik : empati, farkındalık ve gözetmek. Women Win’den Viv’in harika enerjisiyle oyunlar oynadılar. Oyunun kuruculuğu sayesinde liderlikleri için öğretici bilgiler elde ettiler. Modelleme yaparak metaforlar aracılığıyla projelerini sundular. Farklı perspektiflerle bakış geliştirmek üzerine çalıştılar. Nazlı, dil engelini aşmak için cesaret aldı. Kendi projesinde uygulayabileceği eğlenceli oyunlar öğrendi. Ayrıca, çalışacağı topluluktaki kız çocukların engellerini aşmak, ihtiyaçlarını karşılamak üzere Maria’nın her gün söylediği “resilient” kasını çalıştırmak üzere farkındalık kazandı.