BOMOVU – SULUKULE GÖNÜLLÜLERİ DERNEĞİ GÖNÜLLÜ SPORCULAR EĞİTİMİ / TRAINING FOR VOLUNTEERING SPORTS PRACTITIONERS

Sulukule Gönüllüleri Derneği (SGD) için geliştirdiğimiz spor programı oluşturma pilot projemizin ikinci aşamasına geldik.

SGD’nin hizmet götürdüğü çocukların fiziksel koşullarını değerlendirdikten sonra, BoMoVu olarak gönüllü sporcu ve beden hareketçi çağrısı yayınlamıştık. Çağrımıza 21 kişi cevap verdi.

Bu sayede, Karagümrük ilköğretim okulu çocukları capoeira, basketbol, hareket tiyatrosu, dans, voleybol, yoga, koşu, zumba, tae bo, futbol, atletizm, poi, güç kontrol ve daha bir sürü aktivite ile kavuşacaklar.

SGD özelindeki çocukların ihtiyaç ve koşullarını gözeterek spor aktivitesi uygularken dikkat edilmesi gereken noktaları ve sporcularda gönüllülük kültürünün sporcular arasında dayanışma ile nasıl gelişebileceğini 4 saatlik bir eğitimle paylaşacağız.

16 Nisan 2016’da Bilgi Üniversitesi’nin Santral kampüsündeki Sosyal Kuluçka Merkezi’nde saat 13:00 ile 17:00 arası çağrımıza yanıt veren sporcu ve beden hareketçilerini ağırlayacağız.

SGD ile risk altındaki çocuklarla gönüllülük yapmanın esasları anlatılacak. Günün programının ikinci aşamasında ise, BoMoVu olarak sosyal güçlendirmeyi amaçlayarak, sporu sosyal faydaya çevirmenin yollarını konuşacağız.

Günün sonunda, somut olarak çocukların kavuşacağı spor programını oluşturacağız.

Sosyal Kuluçka Merkezi, ve bize ayni destekte bulunan Made In Carcere derneğine teşekkür ederiz!

//

We have arrived to the second phase of creating a sport program pilot project for Sulukule Gönüllüleri Derneği (SGD).

After having analysed the physical conditions of children served by SGD, we released a call for volunteering sports and body movement practitioners. 21 person answered our call.

Thanks to this, children at the primary school of Karagümrük will be introduced to activities such as capoeira, basketball, movement theatre, dance, volleyball, kickbox, yoga, jogging, sumba, tae bo, football, athletism, poi, power control and many more activities.

We will now organize a 4 hours training to discuss what to pay attention to when doing sports activities according to the special needs and conditions of chidren at SGD, and how we can develop a culture of voluntarism and solidarity among sport practitioners.

On 16 April, we will meet with the sports and body movement practitioners at Bilgi University’s Santral campus’ Sosyal Kuluçka Center from 13:00 to 17:00.

SGD will first talk about the basics of volunteering with children living at risk. Then, BoMoVu will talk about how can sport be transformed into social benefit for the sake of social empowerment.

At the end of the day, we will have a clear sport program for the children.

We thank the Sosyal Kuluçka Center and Made In Carcere for their material support!