Canan Abeş

1993 Mardin doğumlu. İlköğretimi köy okulunda tamamladı. 2015’te psikoloji lisans mezuniyeti ve pedagojik formasyon eğitiminden sonra 2016 yılında Nusaybin’de rehber öğretmen olarak çalışmaya başladı. Dört katlı apartman tipli, dar merdivenli bir binada, 1500 öğrencinin eğitim adı altında nasıl hareketsiz bırakıldıklarını farkedip çözüm yolu aradığı bir dönemde, mesleğinin ikinci yılında, BoMoVu’nun Barışa Oyna atölye ilanıyla karşılaştı. 

Mayıs 2017’de katıldığı 4 günlük atölye yeni bakış açılarına ve yeni işbirliklere; dolayısıyla çocukların fiziksel varlıklarını dikkate alıp, onların maruz bırakıldıkları şiddeti konuşabilecekleri bir alan kurabilmesine sebep oldu. O günden bu yana, BoMoVu ağı çerçevesinde diğer öğretmenlere destek ve ilham olacak şekilde Barışa Oyna atölyelerine katılıp sahadan örnekler veriyor, Mardin yerelindeki yaygınlaştırmalara katkılar sunuyor.

 

Canan was born in Mardin, 1993. She completed her primary school in a village. After obtaining her BA degree in psychology, she took formation training and in 2016, started working as a guidance counselor at a school in Nusaybin, Mardin. After two years, she started searching for  a solution to a problem she noticed that 1500 students were deprived on body movement under the name of education, in an apartment-like building with four floors and narrow staircases. She encountered the BoMoVu’s Reconciliation Games workshop announcements and she attended to fourİday long workshop in May 2017. This workshop urged her to create space where the children are aware of their psychical are able to express the violence they have been exposed to. Since then, she has become a part of the BoMoVu network and share her experiences from the field, which support and inspire the other trainers. She is also contributing to the  dissemination activities in local Mardin.