Eleştirel Beden Sohbetleri // Critical Bodies in Conversation

BoMoVu ve Online Seminars işbirliğinde çevrimiçi eleştirel spor ve hareket sohbet serisi.

Spor ve hareket üzerine çalışanların ve bu alandaki aktivistlerin bir araya gelip deneyimlerini paylaşacakları online Eleştirel Beden Sohbetleri’ne davetlisiniz!

Bedensel farklılıklarımızdan ya da sosyal konumlarımızdan dolayı spor ve hareket alanında karşılaştığımız ayrımcı, baskılayıcı tutumları; bunlarla mücadele yolları ararken destek bulabildiğimiz alanları; hareket pratiğimizin bizi nasıl fiziksel veya sosyal olarak güçlendirdiğini ve birbirimizin tecrübelerine dair merak ettiğimiz her şeyi bu sohbetlerde paylaşacağız. 

Çevrimiçi Sohbetlere katılım: Sohbetler Zoom üzerinden yapılırken canlı yayından Facebook hesaplarımızdan yayınlanacaktır. Facebook’ta yorum ve soru yazarak, Zoom’da da sohbet tahtasına yazarak veya soru cevap bölümünde söz alarak katılma imkanı vardır. Sohbetler kayıt altına alındığından sonradan izlemek de mümkündür. Katılımcıların kamuyla açmayı ve kayıt altına alınmasını istemediği herhangi bir şeyi (ses, görüntü, yazı vb.) sohbetlerde paylaşmaması önemle rica olunur.

Dil: Canlı sohbetler Türkçe veya İngilizce yapılacaktır. Hazır olduklarında videolarımıza altyazı ekleyeceğiz. 

BoMoVu – Sosyal Güçlendirme için Spor ve Beden Hareketi Derneği (BoMoVu.org) sporu ve beden hareketini sosyal faydaya dönüştürmek için programlar geliştirip, sporun içinde yer alabilen ayrımcılıklarla mücadele eden bir dernektir. Gönüllü sporcu ve beden hareketçilerinden oluşturduğumuz ağ sayesinde, ihtiyaç sahibi konumundaki çocuklar, mülteciler, kadınlar gibi çeşitli gruplar ile bir araya gelerek ihtiyaçları doğrultusunda bu grupların sosyal güçlenmelerine katkı sağlıyoruz.

Online Seminars (Oseminars.com) eleştirel seminerlerin düzenlendikleri lokasyonları aşıp farklı coğrafya ve geniş kitlelere ulaşabilmesi için kurulmuş bir platformdur. Katılımcı ve ekolojik bilgi üretim ve dağıtımına katkıda bulunmayı amaçlar. Alternatif eğitim kaynak ve paylaşımlarını Küresel Güney’de erişilebilir kılmak, seyahat endüstrisinin ekolojik zararlarını azaltmak, ve kültürler, diller ve farklı coğrafyalar arası karşılaşmayı ve bilgi alışverişini arttırmak hedefleri arasındadır.

Bu sohbetler Eleştirel Beden Projesinin parçası olup Türkiye’de Fransa Büyükelçiliği ve Women Win tarafından desteklenmektedir.

//

An online critical sports-and-movement conversation series by BoMoVu in collaboration with Online Seminars. 

You are invited to the Critical Bodies in Conversation online series that brings together activists and sports-and-movement practitioners sharing their experiences.

In these conversations, we will be talking about discriminatory and oppressive attitudes in sports-and-movement based on bodily differences and social positions; supportive networks to deal with such attitudes; and ways of physical and social empowerment by movement practices.

Online Participation: We will be meeting on Zoom and live-stream our conversations on our Facebook accounts. You can participate by writing at the comments section on Facebook or using the chatboard feature on Zoom. You can also use your microphone and video on Zoom at the Q&A section. If you miss the live event, you can watch the recording as well. Please note that these meetings are public and recorded, so please do not share anything (audio, text, visual etc.) that you would not like to make public or get recorded.

Language: The live conversations will be held in participants’ native language or in English. We will add English subtitles to recordings when they are available. 

BoMoVu – The Network of Sport and Body Movement for Vulnerable Groups (BoMoVu.org) is an association that develops programs to transform sport and body movement into social benefit and combats all kind of discriminations in sports. Thanks to our network of volunteer sport and physical activity practitioners, we bring together various groups such as children, refugees or women, and contribute to their social empowerment in line with their needs.

Online Seminars (Oseminars.com) emerged out of the social goal of making local and critical seminars accessible to a broader public. It aims at contributing to the participatory and ecological production and distribution of knowledge across national boundaries. It is committed to making alternative educational offerings available in the Global South; reduce the ecological damages of the seminar and conference travel industry; and provide a participatory space for intercultural, multi-lingual, and translocal encounter among seminar organizers and participants.

These conversations are part of the Critical Body Project, supported by the French Embassy in Turkey and Women Win.

13. Sohbet // Conversation

25 Temmuz 2020

Umudun Takımının Hikayesi: Karaçay Gençlik Spor Klübü

Karaçay’ın hikayesini duyup da etkilemeyen var mı? Osmaniye’nin Karaçay bölgesinde imkansızlıklar içerisinde kurulan, amacı çocuklara futbol öğretip sosyal becerilerine katkı sağlamak olan, 10 yıldan uzun süredir eğitim veren bir futbol kulübü Karaçay Gençlik Spor Kulübü. Çukurova’nın çocukları için bir vaha! Bu sohbet de bu vaha nasıl Anadolu’nun farklı yerlerine nasıl yayılır onun üzerine bir düşünme idmanı. Bekleriz!

Soner Yiğit Karabay

1989 Osmaniye doğdu, Çorum iktisadi ve idari bilimler fakültesi iktisat bölümü mezun oldu ,11 yıldır doğduğu büyüdüğü mahalle olan Karaçay’da dezavantajlı bölge çocuklarının spor,sanat ve edebiyat ile tanışmasına vesile olmaya çalışıyor.

Selçuk Açıkgöz

Lisans eğitimini Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda, ortak doktora eğitimini Brüksel Özgür Üniversite’de Beden Eğitimi ve Fizyoterapi fakültesinde tamamladı. Sporda sosyal adalet, eleştirel pedagoji ve ırkçılık konularına ilgi duyuyor. 2018 yılından bu yana BoMoVu’nun bir parçası ve derneğin yürüttüğü Barışa Oyna ve Irkçılık Karşıtı Pedagoji projelerinin ekiplerinde yer aldı. Şu anda, Trakya Üniversitesi’nde Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi’nde çalışmakta.

12. Sohbet // Conversation

18 Temmuz 2020

Eleştirel Bakıştan Alternatif Doğurmak: Karşı Lig Deneyimi

Eleştirel Beden Sohbetleri’nin 12.sine Karşı Lig’den Emir Çelik ve Sedef Akçay konuk oluyor.

11. Sohbet // Conversation

4 Temmuz 2020

Race, representation, and immigration in sports in the US

We continue focusing on the question of race in sports at our 11th Critical Bodies in Conversation. This week we host Natalie Richman and Ezra Kidane conversing on race, representation, and immigration in the US. The conversation will be in English on Saturday at 9:00 a.m Eastern Time Zone and 4:00 p.m UTC +3 Istanbul time.

Natalie Richman is an immigration attorney and activist in Philadelphia, PA. She graduated magna cum laude from American University Washington College of Law where she worked in the Human Rights Clinic representing asylum seekers and refugees in the United States. Natalie’s grandparents immigrated from Cuba to the United States and she and her family share a love of baseball. Natalie works with immigrant professional athletes who come to compete in the United States and often must advise clients who are pulled into the broken criminal justice system.

Ezra Kidane is a licensed financial analyst in Washington DC who previously worked at the Federal Reserve Board. He has a master’s in international relations and economics from Johns Hopkins School of Advanced International Studies where he graduated with Honors. Ezra’s family is Eritrean-American and he has lived and studied in Italy and South Africa. Ezra is considered a cultural sports historian by friends and takes interest in the intersection of professional sports and race in the United States.

10. Sohbet // Conversation

27 Haziran 2020

Racism in Sports: The Case of Turkey

Türkiye Sporuna Irkçılık Penceresinden Bakmak

Ali Safa Korkut Uşak Üniversitesi Gazetecilik bölümü son sınıf öğrencisi. Inside Turkey News, Bianet, Kaos GL gibi hak odaklı habercilik yapan platformlara katkıda bulundu. Spor ve toplumsal cinsiyet ilişkisiyle ilgileniyor, toplumsal cinsiyet odaklı spor haberciliği yapan Alan Savunması platformunda kurucu ve editör. Düzensiz aralıklarla FourFourTwo dergi ile Manifold Press’te yazmakla birlikte aylık olarak Deplase Dergi’de yazıyor.

Dr. Dağhan Irak, 1981 İstanbul doğumlu. Galatasaray Üniversitesi’nde iletişim lisansını ve Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü’nde tarih yüksek lisansını tamamladı. 2004 yılından itibaren arasında Eurosport TV kanalında, ayrıca ulusal gazete ve dergilerde gazetecilik ve yazarlık yaptı. 2017 yılında Strazburg Üniversitesi’nden doktora derecesini üstün başarıyla aldı. Sciences Po Paris ve Aix-Marsilya Üniversitelerinde çalıştıktan sonra 2020 yılında İngiltere’de Huddersfield Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak spor sosyolojisi ve gazetecilik dersleri vermeye başladı. Türkiye’de yayımlanmış iki, İngiltere’de yayımlanmış bir kitabı bulunuyor. Şu an, Socrates Podcasts çatısı altında Hükmen Yenik! isimli bir spor sosyolojisi podcasti sunuyor.

9. Sohbet // Conversation

20 Haziran 2020

Farklı Coğrafyalarda Siyahlık Algısı: Amerika’dan Türkiye’ye

Blackness Across Geographies: From United States to Turkey

Son günlerde Amerika’da görülen Irkçılık karşıtı protestoların, Türkiye’deki siyahlık tarihine ve ırkçılık algısına dair düşündürdükleri üzerine konuşacağız. 

We are going to talk about the recent anti-racism protests in the United States in relation to the history of blackness and perception of racism in Turkey. 

Lülüfer Körükmez

Sosyolog. Doktorasını 2012 yılında Ege Üniversitesi Sosyoloji Ana Bilim Dalında Ermenistan’dan Türkiye’de işgücü göçü üzerine yaptığı çalışmayla aldı. 2017’den bu yana Türkiye İnsan Hakları Vakfında araştırmacı olarak çalışıyor. Uluslararası Göç, Toplumsal Cinsiyet, Ayrımcılık akademik ilgi alanları arasında. Afro-Türk Derneği bünyesinde, Türkiye’de Afro-Türklerin yaşam koşulları ve ten rengine dayalı ayrımcılık konularında araştırmalar yaptı.

Ezgi Çakmak

Ezgi Çakmak, Pennsylvania Üniversitesi Afrika Çalışmaları ve Tarih bölümlerinde doktora öğrencisidir. Geç dönem Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemlerinde kölelik, ırk ve vatandaşlık konuları üzerinde çalışmalarını yürütmektedir.

8. Sohbet // Conversation

13 Haziran 2020

Armenia’s Women Walk: Moving Bodies to Create Power

Conversation with Lara Aharonian

Lara: “I will be talking about our experiences of women’s march against violence in the regions of Armenia. How we self-mobilized, the journey, the interactions with people in different areas, things we learned and stories we shared, the coffee cup reading sessions, the friendships.”

Bio:

She was born in Beirut in 1972 and immigrated to Montreal, Canada during the Lebanese civil war in 1990s where she studied Psycho-education and Comparative feminist Literature and started her activism in her local women’s center “Femmes d’ici et d’ailleurs”. She has been living in Armenia for the past 17 years, where she co-founded with Gohar Shahnazaryan the Women’s Resource Center in Yerevan in 2003 to empower women in the region and challenge the patriarchal norms in the Armenian society. In 2008, she co-founded the first crisis center for survivors of sexual assault in Armenia to break the silence and shame around violence against women. Until today, with other activists, she advocates for the rights of women experiencing domestic violence and support them in finding justice. Since 2006, she also works with women living in the conflict region of Nagorno-Karabakh where she founded the sister branch of the Women’s Resource Center in Shushi, to include their voices in the peace processes and gather feminist oral stories. She has been involved on different Women, Peace and Security agenda platforms and initiating on-going cross-border dialogue with Armenian and Azerbaijani women affected by the conflict.

She is one of the directors of the documentary film “Finding Zabel Yesayan” on the life and work of the Armenian feminist writer and social activist of the early 20th century. In 2008, with two other women, Shushan Avagyan and Nancy Agabian, she published an experimental feminist book written in a mixed language, entitled “In the (Un)Space”.

7. Sohbet // Conversation

6 Haziran 2020

Building a Path of Engagement and Professional Inclusion through Sports

This week’s Critical Bodies in Conversation hosts Alexis Lefèvre & Simoné Etna on professional engagement and inclusion through sports. The language of the conversation will be in French. 

Simoné Etna: Passionné de sport, lors de ses études en Italie, Simoné tisse une forte amitié avec une personne exilée dont le parcours et l’histoire le marque profondément. 10 ans, un pays, plusieurs postes et missions plus tard, il décide de donner du sens à son métier et s’engager au quotidien pour construire une société plus solidaire et inclusive. C’est ainsi qu’en 2018 Simoné commence son aventure avec l’association Kabubu – l’amitié par le sport, une association basée en France à Paris dont la mission est de favoriser l’inclusion sociale et professionnelle des personnes exilées à travers le sport.

Alexis Lefèvre est en charge de la coopération universitaire et avec la société civile pour l’Ambassade de France en Turquie. Diplômé du Master de Relations Internationales de Sciences Po et passionné de voyage, il a travaillé au sein d’organisations multilatérales et en ONG avant de rejoindre la Turquie. Il s’intéresse aux différentes questions de Développement et humanitaires, notamment concernant la lutte contre les inégalités et les défis environnementaux.

Youtube:

6. Sohbet // Conversation

30 Mayıs 2020

Yeni Normalde Bisikletle Sosyal Mesafeli Ulaşım

Kevser Üstündağ ve Samet Aksuoğlu kentiçi ulaşımda alternatif çözümler, bisikletin ulaşımın bir parçası olabilmesi ve pandemi sürecinde bisikletli ulaşım için güvenli ve kalıcı çözümlerin üretilmesi ile ilgili görüşlerini paylaşıyor. 

Bicycle and the New Normal: Socially Distanced Transportation

This week’s Critical Bodies in Conversation hosts Kevser Üstündağ and Samet Aksuoğlu talking about the prospects of biking as a sustainable means of transformation in post-Covid 19 crisis. This conversation will be in Turkish. 

5. Sohbet // Conversation

23 Mayıs 2020

Feminist Basketbol: Sporun başka bir türü

This week’s Critical Bodies in Conversation hosts Merve Erbuğa and Marta D’Epifanio talking about gender and feminism in reference to women basketball teams in Rome and İstanbul.

Bu hafta Eleştirel Beden Sohbetlerinde Merve Erbuğa ve Marta D’Epifanio, İstanbul’dan Roma’ya kadın basketbol takımları deneyiminde toplumsal cinsiyet, feminizm ve basketbol üzerine konuşuyor.

4. Sohbet // Conversation

16 May 2020

Biking for Social Change in Conflict-Affected Northern Iraq

A conversation with Megan Kelly from Youth Speak NGO in Duhok

This conversation will focus on how sports can serve as a social equalizer across genders, socioeconomic status, or displacement status and can serve as an opportunity for exchange across and breakdown of these social hierarchies, particularly in areas impacted by conflict and trauma.

Video:

3. Sohbet // Conversation 

Julius Kugor’la Afrika’dan Türkiye’ye göç eden futbolcuları konuşuyoruz. Hayalleri ve gerçekleriyle…

From African Lands to Turkey: A Long Journey to Football

Dr.İlknur Hacısoftaoğlu will be in conversation with Julius Kugor about the football players who migrated from African countries to Turkey. With all the dreams and realities…

On Saturday, May 9, 2020, at 3:00 p.m. Istanbul Time (UTC+3). The conversation will be in English on Zoom and live-streamed on our Facebook pages.

2. Sohbet // Conversation

Power Mechanisms in Dance and Life

2nd Conversation by contemporary dance artists Yeşim Koç and Nazlı Durak

On Sunday, April 26 at 3:00 p.m. Istanbul Time (UTC+3). The conversation will be in Turkish.  

We’ll be talking about the gendered power mechanisms in life and how to overcome these obstacles and empower alternative activities.

Yaşamda ve Dansta Erk Mekanizmaları

2. Sohbet çağdaş dans sanatçıları Yeşim Coşkun ve Nazlı Durak ile. 

2 Mayıs 2020, Cumartesi günü saat 15:00’te. Türkçe

Bir parazit olarak kafi miktardaki tüy iktidarlarının hayatımızdaki yerini konuşurken engeller, somut gerçekler ve faaliyetlerimizin alternatifini nasıl güçlendirebiliriz üzerinden konuşacağımız bir sohbet. 

1. Sohbet // Conversation

Overcoming Norms with Yoga

1st Conversation by Yoga instructors Nurçem Koç and Tanja Völker 

On Saturday, May 2, 2020 at 3:00 p.m. Istanbul Time (UTC+3). The conversation will be in Turkish.  

Yoga ile Normları Aşmak

1. sohbet Yoga eğitmenleri Nurçem Koç ve Tanja Völker ile.

26 Nisan 2020, Pazar günü saat 15:00’te. Türkçe.