“HAREKETİN ÖZGÜR” projesinin ikincisi için gönüllüler arıyoruz!

2017 yılının Ocak- Haziran ayları arasında uygulanan projenin ikincisi 15 Ekim’de başlıyor. Futbol, dövüş sanatları, fotoğraf, masal anlatısı, hip-hop, kontak doğaçlama, doğa yürüyüşleri, ritim, beden perküsyonu, jonglaj, drama, müzik veya video alanlarıyla ilgili bir becerisi olan gönüllü arkadaşların desteğini bekliyoruz. Amatör ya da profesyonel, eğitmen ya da değil, spor ve sanata dair bir becerisi olan ve bunu paylaşmak isteyen herkes gönüllü ağımıza davetlidir. Projenin ilki üzerine daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz:

http://bomovu.org/hareketin-ozgur-your-movement-is-free/

“Hareketin Özgür” nedir?

“Hareketin Özgür” BoMoVu Derneği’nin İstanbul’da yaşayan mültecilere erişen toplum merkezleri için geliştirdiği bir araçtır. Sporcu ve sanatçılar ağı sayesinde, mülteci çocukların ve yetişkinlerin toplum merkezlerinden aldıkları eğitimsel ve psiko-sosyal desteğe eşlik edecek bedensel aktivite programı sunulur.

Bu program vasıtasıyla göç etmek zorunda bırakılmış insanların yeni yaşam mekanları ve kendi bedenleriyle kurdukları ilişkilere/algılarına destek olmayı amaçlıyoruz. Bedensel haklar insan haklarıdır, bu sebeple bir insanın eğitim, barınma, sağlık hizmetleri alma haklarının yanında bedenini kullanarak kendini geliştirme, beceriler edinme hakkını savunuyoruz.

Gelin, İstanbul’daki mültecilerin hareket ve vücut bütünlüğü hakkını savunmaya, “Hareketi Özgür” kılmaya bize katılın.

BoMoVu Nedir?

Sporcuların ve bedeniyle ilgili bir uğraşı olan herkesin sosyal çalışmalara dahil olmaları için hem hareketin sosyal güçlendirmedeki faydalarını Türkiye’de tanıtmayı hem de STK’ların birlikte çalıştıkları her türlü ihtiyaç sahibi grubun ihtiyaçlarına göre sporculara eğitim ve bilgi vererek STK’larla aralarında köprü kurmayı hedefleyen bir sosyal inisiyatifiz. Amacımız spor türlerinin içinde yer alan çeşitli ayrımcılıklarla mücadele etmek ve sporu/beden hareketini toplum bireyleri için özgürleştirici birer unsura çevirmek. Başta İstanbul ve sınır illeri olmak üzere tüm Türkiye illerindeki dar gelirli, yerlerinden edilmiş ve risk altındaki çocuklar, engelliler, azınlıklar ve kadınlara ulaşmak istiyoruz.

“Hareketin Özgür” projesinin ana fikri spor ve beden hareketi yoluyla kişilerin bedenleri ve içinde bulundukları mekanla kurdukları ilişkileri güçlendirmektir. Fiziksel aktiviteler sayesinde yerinden edilmiş mültecilerin vücut bütünlüğünü korumaya destek olmayı ve insanların yeni yaşam mekanlarında hareket özgürlüğü algılarını geliştirmeyi hedefliyoruz

Hareketin Özgür projesi, Ankara’da The Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC) desteğiyle devam etmektedir.

Süreç:

Projedeki aktiviteler 15 Ekim 2017- 15 Mayıs 2018 tarihleri arasında yedi ay boyunca devam edecek. Bu sürede sizinle birlikte geçeceğimiz adımlar şunlar:

      Gönüllü Eğitimi: BoMoVu ekibinin daha önce düzenlediği benzer etkinliklerden edindiği tecrübeler gönüllülerle paylaşılacak ve öneriler konuşulacak.

      Toplum Merkezleriyle Tanışma: Gönüllüler atölye düzenleyecekleri toplum merkezini aktiviteler başlamadan önce ziyaret edecek. Bu vasıtayla mekanı tanıyarak atölye planları düzenleme imkanı bulacaklar.

      Takip: BoMoVu ekibi olarak ilk derslerinize biz de katılacağız ve süreci birlikte yürütebileceğimiz bir iletişim ağı kuracağız.

Kimler başvurabilir?

Futbol, dövüş sanatları, fotoğraf, masal anlatısı, hip-hop, kontak doğaçlama, doğa yürüyüşleri, ritim, beden perküsyonu, jonglaj, drama, müzik veya video aktivitelerinden biriyle uğraşan, bundan zevk ve mutluluk çıkaran, bu mutluluğunu paylaşmak isteyen herkes başvurabilir. İster amatör, ister profesyonel, antrenör veya hobi olarak bedensel aktivite yapan herkese açığız.

Mültecilerin yeni mekanlarında daha rahat hareket etmesine yardımcı olacak atölyeler düzenlerken kendi beden ve mekan algısına dair de düşünmek isteyen, biraradalığa önem veren herkesi bekliyoruz.

Başvuru için lütfen formu doldurunuz: https://goo.gl/forms/GaFC3at8BegvKevn2