Hareketin Özgür Atölyemizi gerçekleştirdik

16 Şubat 2017’de Ad.dar toplum merkezinde gerçekleştirilen “Mülteciler ile Spor ve Bedensel Aktiviteler Atölyesi”, mültecilerle çalışmak isteyen yeni arkadaşlarımızla tanışmamızın fırsatı oldu.

Ad.dar, Yusra ve Small Projects Istanbul toplum merkezlerinden hizmet alan mültecilere yönelik geliştirdiğimiz spor ve beden hareketi programına katılacak yeni gönüllüler ve göç ile spor konularına meraklılarla buluştuk.

Hareketin Özgür* projesinin uygulama süreçlerinin  ayrıntılarıyla anlatıldığı atölyede esas hedef, sahip olduğumuz bedensel ve sanatsal becerileri nasıl sosyal faydaya çevirebileceğimizi planlamaktı. Bu çerçevede sporun toplumsal fayda sağlayan yönleriyle beraber zaman zaman ayrımcı ve hiyerarşik bir biçimde konumlanabildiği üzerine konuştuk. BoMoVu’nun hedefleri arasında olan sporun ve bedensel aktivitelerin eşitlikçi ve barışçıl bir zeminde sürdürülebilmesi konusu; spor ve bedensel hareket vasıtasıyla mültecilerin bulundukları yeni çevreye ve kendi bedenlerine dair algılarını geliştirmeye destek olma fikriyle ortaya çıkarılan Hareketin Özgür projesi için de oldukça önemliydi. Hareketin Özgür vasıtasıyla bu atölyede hem bedensel aktivitenin doğasını tartıştık, hem de göç ve hareket hakkı üzerine ayrıntılı bir biçimde ortaklaşa düşünme fırsatı bulduk.

Yeni arkadaşlarımız Lider, Dilek, Enzo, Nazlı, Bedia, Ruken, Hüseyin ve Tarlabaşı Toplum Merkezi’nden gelenler yeteneklerini bizimle ve mültecilerle paylaşmaya geldikleri için kendilerine teşekkür ederiz ve birlikte çalışmak için sabırsızlanıyoruz.

Onlar sayesinde, programda müze gezileri, capoeira, kontak dans, badminton ve daha bir çok eğlenceli aktivite ile mültecilerin hayatlarına hareket katacak aktiviteler yer alacak.

Atölye sırasında yeni gönüllülerimizle paylaştığımız kurabiyeler ve reçel kavanozlarını üreten mülteci kadınların dayanıştığı Kadın Kadına Mülteci Mutfağı’na**, Hareketin Özgür logolu bez çantalarımıza sahip olmamızı sağlayan Small Projects’e çok teşekkür ediyoruz

 

*  Hareketin Özgür, Ankara’da İsviçre Büyükelçiliği desteği ile yürüttüğümüz mültecilerin beden ve mekan algısına yönelik destek projemizdir.

** Kadın Kadına Mülteci Mutfağı’na malzeme desteğinde bulunmak ya da reçellerinden satın alarak dayanışmak isterseniz, “kadinkadinamultecimutfagi@gmail.com” adresinden iletişime geçebilirsiniz.