Hareketin Özgür Projesi Devam Ediyor!

Hareketin Özgür projesi İstanbul’daki dört ayrı toplum merkezinde düzenlenen aktiviteler ile mülteci çocuklar ve gençler ile bir arada olmayı sürdürüyor.

Mülteci çocuklar ve yetişkinlerin ürettiği bir dayanışma alanı olan AD.DAR (Beyoğlu)’da projenin üç atölyesi gerçekleşiyor. Gönüllümüz Dilek Üstünalan’ın mülteci genç kadınlarla birlikte ilerleyen Kontakt Doğaçlama dans dersleri, Dilek’in tanımıyla ona “olduğu yerde var olma gücü veriyor, orada kendini var etme, insanlara hissettirme, etrafındaki ilişkileri hissetme imkanı veriyor”. Dilek kontak doğaçlamanın kendisine kazandırdıklarını başkalarıyla paylaşmak,  kurulan yeni bağlarla heyecanlanmak ve bu paylaşımları sosyal faydaya dönüştürmek isteğiyle Hareketin Özgür projesinin içinde yer aldığını belirtiyor.

AD.DAR’da gerçekleştirilen bir diğer proje ise gönüllümüz Enzo Ikah’ın gitar dersleri. Genç kadın ve erkeklere başlangıç seviyesinde gitar eğitimi veren Enzo, ona ilk öğretmeni olan anneannesinin “elinde ne varsa başkalarıyla paylaş, senin hayatın güzel olabilir yine de başkalarının hayatını güzelleştirmeye çalış” dediğini, onun da bu yolda devam ettiğini söylüyor.

AD.DAR’daki üçüncü atölye, gönüllümüz Hüseyin Korkma’nın düzenlediği Capoeira dersleri. Hüseyin, mülteci çocuklarla düzenlediği bu atölyede gün geçtikçe çocuklarla arasındaki iletişimin kuvvetlendiğini, Capoeira’nın grubun bir arada kalma dinamiklerini güçlendiren bir oyun olduğunu düşünüyor.

Mülteci çocuk gruplarına sosyal destek sağlamayı amaçlayan toplum merkezlerinden biri olan YUSRA (Balat) toplum merkezinde düzenlediğimiz ilk atölye Hareketin Özgür gönüllüsü Renk Koçtürk’un yürüttüğü çocuk yogası atölyesiydi. Renk, çocuklar için daha eğlenceli ve kolay hale getirerek müzik, dans ve nefes çalışmalarını da içine kattığı yoga atölyesinde çocukların bedenleriyle kurdukları ilişkiyi güçlendirmeye ve grupla beraber hareket etme pratiklerini geliştirmeye destek olmayı hedefliyor.

YUSRA’daki bir diğer Hareketin Özgür atölyesi Hüseyin Korkma ile Beden Perküsyonu ve Müzik atölyesi. Çocuklarla beraber ilerleyen etkinlik, hem çocukların kendi bedenlerini enstrüman olarak kullanmasına imkan vererek kendi bedenleri ile kurdukları ilişkiyi geliştirmeye destek olmayı hem de grup halinde müzik yaparak beraber hareket etmeye imkan sağlamayı hedefliyor.

Uzun süredir Tarlabaşı’nda yaşayan çocuk ve yetişkinlere psikolojik ve sosyal destek sağlayan Tarlabaşı Toplum Merkezi’nde (Beyoğlu) başlayan, gönüllümüz Nazlı Durak’ın yürüttüğü Hip-hop dans atölyesi dansı belirli bir şekilde ve bazı kişilerce uygulanır olmaktan çıkarıp çocukların bedenlerini özgürce hareket ettirdikleri bir alan yaratmak amacıyla devam ediyor. Nazlı atölyeler devam ettikçe çocuklarla olan paylaşımlarının arttığını, çocukların ilgisi ve varlığı vasıtasıyla kendisini daha yetkin hissettiğini belirtiyor.

Fatih’teki mülteci dayanışma ağının bir parçası olan Small Projects İstanbul (Fatih) toplum merkezinde gönüllümüz Bedia Karaca vasıtasıyla gerçekleştirilen Psiko-drama etkinliğinde çeşitli oyunlar vasıtasıyla çocukların grup içinde var olma, birbirine karşı açıklık ve barış içinde kalma pratiklerini güçlendirmeye destek olmak hedeflendi. Bedia becerisini paylaşmaya devam etmek istediğini belirtiyor.

Hareketin Özgür projesi, proje gönüllülerinin desteğiyle mülteci çocuk ve gençler ile bir arada olmaya devam ediyor. Siz de hala bu projede gönüllü olabilir, kendinize iyi geldiğini düşündüğünüz becerinizi sosyal faydaya dönüştürmek üzere harekete geçebilirsiniz.

Hareketin Özgür projesi Ankara’da İsviçre Büyükelçiliği tarafından desteklenmektedir.

 

Uplifers’da program hakkında bir yazı:

http://www.uplifers.com/spor-ve-yardimlasma-bir-arada-bomovunun-hareketin-ozgur-projesi-tum-hiziyla-devam-ediyor/