Irkçılık Karşıtı Pedagoji Projesi Öğretmenlere yönelik atölyelere davetlisiniz!

Irkçılık Karşıtı Pedagoji projesi, Sosyal Güçlendirme için Spor ve Beden Hareketi Derneği – BoMoVu tarafından geliştirilen, çocuklara yönelik ırkçılık karşıtı bir eğitim aracıdır. Bu proje, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından desteklenen İnsan Haklarına Eşit Erişim İçin Kampanya Projesi kapsamında dağıtılan İnsan Haklarına Eşit Erişim İçin Yerel Sivil Toplum Örgütlerine Yönelik Alt Hibe Programının desteği ile yürütülmektedir.

Tam gün sürecek atölyelerimiz, kültürel çeşitliliğin çok olduğu bölgelerde çalışan ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenlerine yöneliktir. Atölyeye katılım ücretsizdir, atölye sonucunda sertifika/ödül verilmeyecektir. 28 Aralık 2019, 4 ve 5 Ocak 2020 tarihlerinde Kadıköy’deki BoMoVu mekanında yer alacak atölyelerimize katılmak için lütfen başvuru formunu doldurunuz: https://forms.gle/VnY2Fhd5ob8PccDP8 

Irkçılık, insanlar arasında ilişkilerde çeşitli şekiller alabilen ve çoğu zaman egemen algıya görünmez iken, bedene, duygulara, bilinçaltına ciddi yaptırımları olan ve pek tartışılmayan genelgeçer bir davranış tipidir. Zaman zaman, dile getirilip politik olarak araçsallaştırıldığında, büyük kıyımlara yol açan bir akım.

Uygulayan tarafından çoğu zaman bilince çıkarılmadan uygulanan bu  davranışlar, çocukluktan itibaren öğrenilir. Bunun mağduru olan çocuklar, sistemik bir ırkçılık ile halihazırda yüklü bir baskı altında varlıklarını ortaya çıkarmaya çalışıyor iken, kişisel ilişkiler üzerinden bu sistemdeki hadleri çocukluktan kendilerine sert biçimde aktarılıyor. Projemiz, görünmez/adı konulmayan ırkçılığın çocuklar üzerinde bıraktığı bu tesiri hafifletmeyi amaçlıyor.

Dernek olarak, tüm ayrımcılık türleriyle mücadele misyonumuzu bu proje ile de hayata geçirmeye çalışırken, merkeze duyguların mekanı olan bedeni koyuyoruz.

Irkçılık Karşıtı Pedagoji projesinin hedefleri;

Öğretmenler için:

  • İstanbul’un çeşitli ilçelerinde ve özellikle kültürel çeşitlilik arz eden okullarda görev yapan öğretmenlere yönelik 
    1. Kültürel ayrımcılık ve ırkçılık hakkında bilgilenme, 
    2. Hassasiyet geliştirme, 
    3. Vakalar karşısında tepki göstermeye yönelik güçlenme ve 
    4. Çocukların duyarlılığını geliştirmeye yönelik pratik uygulamaların aktarımı.

Çocuklar için:

  • Irkçılık konusunda bilgi edinmiş, duyarlılık ve pratik uygulama metotları öğrenmiş olan öğretmenlerin kendi sınıflarında çocuklar ile ırkçılık ve kültürel ayrımcılık üzerine egzersizler yaparak bu çocukların tutumunu değiştirmek.

 

Irkçılık Karşıtı Pedagoji projesi, öğretmen ve çocuklar ile çalışan tüm kişilerin açık erişimine sunulan bir kılavuz, ve öğretmen farkındalık atölyelerinden oluşuyor.