Mardin’de Barışa Oyna Atölyesine Katılım Çağrısı

BoMoVu (Sosyal Güçlendirme için Spor ve Beden Hareketi Derneği) olarak 26 – 28 Ekim 2018 tarihleri arasında Eski Mardin’de bulunan merkezlerinde Mardin Gençlik ve Kültür Evi’nde Barışa Oyna Atölyesi gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu buluşmaya katılmak isteyen Mardin ve çevresinden ilk ve ortaokul öğretmenlere, çocuk ve hak temelli çalışan sivil toplum kuruluşlarına, derneklere, inisiyatiflere ve ilgilenen kişilere açık çağrı yapıyoruz.

Mardin’de Barışa Oyna Atölyesi, Barışa Oyna projesinden yola çıkarak sınır algısı ve çocuklar üzerine düşünmek, üretmek için bir araya gelen 15 katılımcı ile gerçekleşecek. Atölye içeriğini; Barışa Oyna uygulamaları ve deneyimlerin yanı sıra çeşitlilik, kültürel miras, sınır ve sınır ötesi algısı, çocuklarla hak temelli çalışmalar, bedensel faaliyet ve oyun üzerinden öğrenme gibi başlıkları içerecek şekilde planladık. Geçtiğimiz aylarda Mardin, Nusaybin, Midyat gibi ilçeleri de içeren ziyaretlerimiz sırasında yaşlılarla bir araya gelerek onlardan çocukken oynadıkları oyunları dinledik. Bu atölyenin katılımcılarıyla beraber bu görüşmeleri geliştirmeyi ve oyunları yaygınlaştırmayı istiyoruz. Oyunların yaygınlaştırılması, 8-12 yaş arası çocuk gruplarıyla bu oyunları paylaşacağımız uygulamalar şeklinde olacaktır. Atölye sırasında hem araştırma sürecinin gözden geçirilmesi ve geliştirilmesi hem de uygulamaları destekleyecek atölyelere yer verilecektir. Katılımcılarla birlikte oyunları derleme, deneyimleme ve çözümleme soruları hazırlama konusunda somut çalışmalar yapılacaktır. Ayrıca yayınlanması planlanan “Mardin’de Barışa Oyna” kitapçığı konusunda katılımcılarla birlikte yol haritası çıkarmayı umuyoruz.

Barışa Oyna Atölyesine katılmak isteyenlerin başvuru için en geç 5 Ekim 2018’e kadar aşağıdaki formu doldurması gerekmektedir. Katılımcıların bilgilendirilmesine 15 Ekim 2018 tarihinde başlanacaktır.

Bir araya gelme fırsatlarının bu alanlarda düşünen, çalışan herkese iyi geleceğini ve birbirimizin çalışmalarını zenginleştireceğimizi düşünüyoruz. Başvurularınızı bekliyoruz.

* Katılımcıların ilgili tarihlerde 3 gün sürecek olan eğitim boyunca Yeni Mardin’den/ ilçelerden Mardin’e gidiş- dönüş ulaşım ve öğle yemeği masrafları proje kapsamında karşılanacaktır.

 

Başvuru için:

Son Başvuru Tarihi: 5 Ekim 2018

Başvuru formu: https://goo.gl/forms/AY1Ng7SH6E52YM473

İrtibat için: iletisim@bomovu.org

 

Barışa Oyna Projesi Hakkında

Bizler fiziksel aktivitelere ulaşımın bir hak olduğuna, spor ve beden hareketini kullanarak insanların dünyaya bakma biçimlerine ve davranışlarına çeşitlilik getirebileceğimize inanıyoruz. Bu nedenle sporu ve beden hareketini sosyal faydaya dönüştürmek için programlar geliştiriyoruz. 2016 yılında sınır ve çocuk oyunlarından yola çıkarak Barışa Oyna projesini hayata geçirdik.

Barışa Oyna projesinin öncelikli amacı, oyunların bünyesinde barındırdığı özgürlük alanından faydalanıp çocukların sınır ötesi algısını iyileştirerek, çocuklarda barış kültürünün oluşmasına katkıda bulunmaktır. Bunu yaparken, kültürel mirasın önemli bir parçası olan geleneksel çocuk oyunlarını kendimize araç edindik. Çocukların çevreleriyle kurdukları ilişkide sosyal kapsayıcılığı temel alan barışçıl bir ortamın gelişimine katkıda bulunarak yaşadıkları bölgeden kaynaklanan, öteki olarak algıladıkları bütün kimlikler hakkında edindikleri ön yargıları tanımaları ve sorgulamalarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

Projeye 2016 yılında Kars ve Ardahan’da başladık. Ardından, geçtiğimiz yıl Edirne’de gerçekleştirdiğimiz uygulama ile her deneyimin hem katılımcılara hem de içeriğin gelişmesine önemli katkılar sunduğunu gördük. Bu yıl İzmir ve Diyarbakır’da Barışa Oyna modelinin uygulamalarını gerçekleştirdik. Her biri heyecanımızı artıran bu deneyimlerden hareketle; Barışa Oyna projesindeki model üzerinden bir yaygınlaştırma eğitimi gerçekleştirip farklı bölgelerdeki uygulamalara eşlik etme hayaliyle yola çıktık. İlk buluşmamızı İstanbul’da gerçekleştirdik. Şimdi Barışa Oyna’nın yerelleşmesini desteklemek, yereldeki sivil toplum aktörleriyle buluşmak üzere benzer atölyeleri Türkiye’nin farklı şehirlerinde gerçekleştirmek istiyoruz. Mardin, Artvin ve Rize önümüzdeki aylarda gideceğimiz şehirler arasında yer alıyor.

Barışa Oyna Projesi ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz: http://bomovu.org/barisa-oyna-reconciliation-games/

Mardin’de Barışa Oyna Fransız Konsolosluğu’nun desteğiyle gerçekleşen bir projedir.