Mardin’de eski oyunların peşinde…

Barışa Oyna ekibi olarak 29 Temmuz – 2 Ağustos 2018 tarihleri arasında Mardin’deydik.

Mardin, Nusaybin, Midyat ve çevresindeki Derindib ve Selhê köylerini ziyaret ettik. Yaşlılarla bir araya gelerek onlardan Süryanilerin, Kürtlerin, Arapların, Mıhellemilerin, Ezidilerin, bugün kendilerine ulaşamasak da buradakilerden dinleyerek Ermenilerin ve Yahudilerin kültürel mirası olan oyunlarını öğrendik. Oyunları araştırma sürecinde bize eşlik eden arkadaşlarımızın sayesinde 21 kişi ile Mardin’de geçirdikleri çocuklukları ile ilgili görüşme yapma imkanımız oldu.

Mardin’in güzel evlerinin avlu ve damlarındaki renk renk tiyyaraları (uçurtmaları) anımsadık, hayaller kurduk. Bizim bildiğimiz çelik çomak, uzun eşek ve saklambaça benzeyen oyunların şilye, kerkediriş ve mıhtıboyi gibi isimlerle geniş avlularda nasıl oynandığını dinledik.

Ayrıca Her Yerde Sanat Derneği, Mardin Eğitim-sen, Kamer, İHD… gibi kurumlar ile tanışarak  Ekim 2018’de Mardin’de gerçekleştirmeyi planladığımız Barışa Oyna Yaygınlaştırma buluşmasını planlamaya başladık. Herkes için heyecanlı ve keyifli olacağını umuyoruz.

Bize eşlik edenlere, anılarını paylaşanlara minnetle…

Destekleyen: Fransa Büyükelçiliği