BoMoVu Atölyeleri

BoMoVu, hareketi ve sporları yaşayanlarla yeniden anlamaya çalışıyor. Çeşitli hareket pratikleri ve kültürlerine mevcut koşullarda bize sunulduğu veya bizim de önyargılarımızın izin verdiği kadar anlama imkanımız oluyor. Ancak eril olmayan bir boks, futbol, ragbi antremanı; “sağlık” veya “güzellik” temalarından sıyrılmış bir fitness salonu; kimyasal enerji tozları önermeyen aletli spor salonu; grup selfie’leri çekmeyen bir koşu grubu; milli duygularla uzak ülkelerin sporlarını icra etmeyen bir capoeira ortamı; “kız” olmayı öğretmeyen bir bale hocası; anadilin ağızıyla egemen dili konuşmayı dahi reddetmeyen bir tiyatro anlayışı; ekolojik, hak temelli, açık ve erişilebilir bir spor kültürü mümkün.
Bu atölyelerle, BoMoVu hareketin imkanlarının kapısını aralıyor. Hareketi paylaşmak, bakış açılarının çeşitliliğinden haberdar olmak, spora ve harekete özgürlük yanından bakmak, bu atölyelerin amacıdır.
Gelin, siz de farklılığınızı bizimle paylaşın. Atölye vermek için bize yazın: iletisim [@] bomovu.org

Şu ana kadar yaptığımız atölyeler:

  • BoMoVu Atölye I: Kadından Kadına Muay Thai

Lisans ve yüksek lisansını fotoğraf ve güzel sanatlar üzerine yaptıktan sonra cinsiyet kimlikleri ve rolleri üzerine çalışmalar üretip sergileyen Gözde Mimiko Türkkan, son 10 senedir yaptığı Kick-box ve Tayland boksu olarak da bilinen Muay Thai’yi, antrenörlük belgesini almasıyla beraber çift meslekli olarak hayatına devam ediyor.

Siam Krallığının dövüş sanatından evrilip, günümüzde Tayland’ın milli sporu ve diz-dirsek-yumruk-tekmelerin kullanıldığı en sert dövüş sporlarından biri olarak karşımıza çıkan Muay Thai, çok küçük yaştan itibaren hem kız, hem erkek çocuklarının hayatlarını kazanmak ve ailelerine maddi destek olmak için de yaptıkları bir ring sporudur.

Muay Thai Mimiko her seviyeden kadını dövüş sporları ve eğitim biçimleriyle ilgili sahip olunabilecek tüm düşünceleri bir kenara bırakıp, ayrımcılık ve önyargılardan uzak bir uygulamalı seminere davet ediyor.

https://www.facebook.com/events/1895068550711966/

 

  • BoMoVu Atölye II: Basit Kukla Yapımı

Kukla sanatına dair bir şeyler öğrenmek ve öğrendiklerinizi paylaşmak ister misiniz? 2 saat sürecek bu atölyede 4 temel kukla yapımını öğreneceğiz. Gönüllü eğitmenlerimizden Lider’in desteğiyle ortaya çıkan bu atölyenin kapısı, yeni bir beceri kazanıp onu paylaşmak isteyen herkese açıktır.

https://www.facebook.com/events/289405694813019/

 

  • BoMoVu Atölye III: Beden Perküsyonu

Amerika’daki Afrikalı köleler davul perküsyonu aracılığıyla iletişim kuruyorlardı ve köleci sistem herhangi bir enstrüman kullanmalarını yasakladı. Onlar ise bu yasağa kendi bedenlerini enstrüman olarak kullanarak direndi. Bu teknikte göğüs, kalça ve bacaklara hafif vuruşlar ile ayak ve el vuruşları kombine edildi.
Bugün halihazırda ritim hayatın her yerinde, bedenimiz bizim ilk sahip olduğumuz enstrümanımız. Adımlar, alkışlar, parmak şıklamaları, göğsümüzden veya dizlerimizden çıkan sesler… Bunlar enstrümanımızın parçaları.
Beden perküsyonu hem kendi bedenimizin imkanlarında gezinebileceğimiz hem de başka bedenlerle bir arada kalmanın yollarına dair fikir veren bir deneyim. Bedenimizin varlığına dair yeniden düşünmemizi sağlayan, uzuvlarımıza dair koordinasyonu artıran bir yöntem.

Gelin beraber beden ritmini keşfedelim, hem kendi bedenlerimizin yapabilirliklerini yeniden düşünelim hem de birbirimizle uyum içinde müzik yaratmanın keyfine varalım.

Bu çalışmanın amacı kendi bedenlerimize dokunacak faydanın yanısıra, beden perküsyonunu dayanışmanın bir yolu haline getirmek. Hassas gruplarla becerilerimizi paylaşırken kullanılabileceğimiz bir yöntem olan beden perküsyonu çalışması içide bulunduğumuz an ve mekanda var olmanın ve var etmenin imkanlarından biri olabilir.

Facebook event: https://www.facebook.com/events/117954828755105/

 

  • BoMoVu Atölye IV: Yerli-Yersiz Cinsaşırı Koçari

Onur Haftası için Ermenistan’nın PINK Armenia derneğinden arkadaşımız Kyle’ı ağırlıyoruz.

Halk kültürümüzü kuirleştirmeye sen de gel! Ortak zenginliğimiz olan halk dansları ve türküleri öğrenirken, onları kuirleştireceğiz. Cinsiyet ve kültür normlarıyla oynayarak bizi, bedenlerimizi ve arzularımızı yansıtan bir halk kültürünü deneyimleyeceğiz.

Oyunlardan biri olan Koçari; Ermenilerin, Kürtlerin, Rumların, Azerilerin, Türklerin kendi özgünlüklerini farklı şekillerde yansıttıkları çokköklü bir halklar oyunudur. Bu hiçbir ulusal kimliğin kabına sığmayan olabildiğince akışkan ve çoğullaştırıcı oyun, elbette tek bir cinsiyet kimliğinin de kabına sığmaz. Bu oyunun kültürlerarasında bedensel bir iletişim kaynağı olduğuna inandığımız gibi cinsiyet rolleri arası da böyle bir işleve sahip olduğuna inanıyoruz. Bu atölyede bunu kendi bedenlerimizle deneyimleyeceğiz.

Bu buluşma, Kuir Köy adında bir projenin ön çalışmasıdır. Kuir Köy, Türkiyeli ve Ermenistanlı kendini LGBTQI olarak tanımlayan aktivistlerin buluştuğu ve Türkiye-Ermenistan diyalogu ve barış sürecini sanat ile kuirleştirdikleri bir yerdir.

Facebook etkinlik sayfası.

  • BoMoVu Atölye V: Özsavunmayı düşünmek

Atletik Dildoa takımının QUEER OLYMPIX etkinliğinde Feminist Fight Club ile birlikte Kadından Kadına Muay Thai deneyimi üzerine bir öz savunma, şiddet ve beden tartışması atölyesi gerçekleştirdik.

Açık Toplum Vakfı’n desteğiyle 5 aydır devam eden Kadından Kadın Muay Thai Antremanları’nda 2 ayda 1 katılımcılara sunduğumuz anketler üzerinden oluşturduğumuz sorunsallıkları atölyeye katılan değerli aktivistler ile tartıştık.

Atölyenin çıktıları şu linktedir.

 

  • BoMoVu Atölye VI: Nefesin Peşinde – ekolojik koşuculuk

Şehirlerde koşuyoruz; sağlıklı olmak için, ihtiyacımız olduğu için, sorunlarımızı çözmek için, özgür olduğumuzu hissetmek için… Bunu yaparken, nefesimizi düzenleyip, kaslarımızın ağrılarını kontrol ederek hedefe odaklandığımız kadar, etrafımızdaki çevreden de güç alıyoruz. Dizlerimizin konforu için toprak zeminde koşmayı tercih ederken, ciğerlerimizin açılması için de arabalardan uzak olmayı da tercih ediyoruz. Peki şehir içinde bunları ne kadar yapabiliyoruz? Yaşadığımız şehrin hava kirliliğinin koşuyla açılan ciğerlerimize nasıl etki ettiğini ölçebiliyor muyuz? Koşunca susuyoruz ama parklarda temiz su bulabiliyor muyuz? Peki tüketim alışkanlıklarımız ekolojik koşuculuğun neresinde duruyor?

Bireysel ve grup koşucuları için düzenlediğimiz bu atölyede, önce koşuculuk açısından spor ve çevrecilik konusunu ve karşılaştığımız problemleri masaya yatırıyor, ardından çözüm yollarına odaklanıyoruz.

Atölye Nil Delahaye ve Buket Atlı tarafından düzenleniyor.

Facebook event: https://www.facebook.com/events/170440083517941/

Pera Eğitim işbirliğinde yapılan bu etkinlikin çıktılarını burada görebilirsiniz.