Eleştirel spor // Critical sports

Sporların inşa ve icra edildiği düzenleri sorgulamak, bedensel pratiklerin yeniden ürettiği aynı iktidar ilişkilerine veya dengesizliklerine eleştirel bir bakış açısıyla yeniden ele almak için “eleştirel spor” programı çerçevesinde hareket hakkını savunuyoruz.

Bu program, feminist bir grubun bize başvurması üzerine ortaya çıktı. BoMoVu’ya yaptığı çağrıda, Feminist Fight Club “Biz spor yapmak istedik, hem eğlenceli hem güçlendirici olacağı için boks yapmak istedik. Vücutlarımızı ve zihinlerimizi zinde tutacak düzenli olarak spor yapmak istedik ve aynı zamanda özsavunma teknikleri öğrenmek istedik. Ama böylesine bir dövüş sporu aradığımızda, hem ekonomik anlamda erişilebilir hem de ırkçı veya cinsiyetçi davranışlardan arınmış bir spor kulübü bulmak çok zor.” diyor.

Cinsiyetçilik mekanizmaların sorgulandığı bir sporculuk anlayışı ile bu programımıza bu şekilde adım atmış bulunduk.

Kadından kadına Muay Thai ders programı için buraya tıklayın.

//

With the “Critical sports” program, we defend the right to movement, through promoting a point of view that questions the establishments that create and give practice to sports, and that criticizes the power relations and imbalances that are reproduced in sports.

This program was established thanks to a feminist group’s appeal to BoMoVu. Feminist Fight Club wrote to us that “We wanted to do sports, and we wanted to box as it could be fun and empowering. We wanted to do regular trainings to keep our bodies and minds fit and to learn some techniques of self-defence in the meantime, but when it comes to such a fight sport, it was difficult to find a sports club both economically accessible and free of racist or sexist behaviour.”

This is how we made our first step in this program, with a sports approach that questions gendered mechanisms.

You can click here for more information about the Woman to women Muay Thai classes.

 

Mimiko ile Kadından kadına Muay Thai dersleri başladı