Kadından kadına Muay Thai antremanları

Her Pazartesi saat 19:00’da ücretsiz Muay Thai derslerimiz tüm kadın ve translara açıktır.

Kayıt için, öncülüğünde yapılan derslerin Feminist Fight Club kayıt formunu doldurabilirsiniz, veya contact [@] bomovu.org adresimizden bize yazabilirsiniz.

Muay Thai nedir?

Muay Thai (Thai Boxing / Tayland Boksu), geçmişi Siam Krallığı’na kadar dayanan eski bir savaş sanatının 1920′lerden itibaren Batı’nın boks kurallarıyla harmanlanarak modernleştirilmesiyle oluşan, Tayland’ın milli dövüş sporudur. Yumruklar, dirsekler, dizler ve tekmelerin kullanımından dolayı “The Art / Science of 8 Limbs” (8 uzvun sanatı / bilimi) olarak da bilinir. Özellikle Tayland’da, gerektirdiği özverilerden dolayı saygı uyandıran bir yaşam biçimi ve yoksul ailelerin çocukları için bir geçim kaynağıdır. Muay Thai, müsabakalara dayalı bir ring sporu olduğu kadar, egzersiz ve fiziksel aktivite olarak işlevsel, keyifli ve geliştirici bir dövüş sporudur ve bu biçimiyle dünyanın pek çok yerinde kişisel gelişim ve öz savunmaya katkı sağlayan bir aracı olarak da kullanılır.

Kadından kadına Muay Thai dersleri:

Açık Toplum Vakfı’nın desteğiyle gerçekleştirdiğimiz dersler ücretsiz ve tüm kadınlara açıktır. Kadınlar, translar veya kadınlık deneyimini yaşamış/yaşayan herkese açık olan bu derslerle her ekonomik, sosyal ve kültürel çevreden gelen bireylerin, Muay Thai yapmanın getireceği haz ve zevki birlikte paylaşmaya davet ediyoruz.

Kadından kadına Muay Thai derslerinin özelliklerinden bir tanesi, dövüş sporunun tekniklerini öğrenirken, müsabaka amaçlı olmaması nedeniyle darbelerden kaynaklanabilecek sakatlık ve başarı baskısına maruz kalmamak. Yüksek tempolu, yaklaşık 1 saatlik, tekniklerin aktarımını ön planda tutan bu haftalık antrenmanlar, darbe yastığı çalışmalarının yanı sıra fonksiyonel egzersizler, ip atlama ve CrossFit sisteminden feyz almış olan güç ve dayanıklılık çalışmaları içeriyor.

Muay Thai’ın erkek egemen geleneğini ve uzun yıllardır kadınların bu alanda hareket ve söz sahibi olmak için verdikleri mücadeleleri göz önünde bulunduran bu antrenmanlarda, kadınların kendilerini rahat hissedecekleri, önyargısız ve bedenlerinin hareket özgürlüğü ve potansiyelini kendi güç kaynaklarından deneyimleyecekleri  bir alan sunulur.

Bu sayede Kadından kadına Muay Thai antrenmanları, fiziksel performans ve becerilerinin gelişmesi, bedensel güç ve kasların geliştirilmesi ve öz savunmaya bir girizgah edinmek haricinde;  özgüven, özsaygı, otokontrol, odaklanma, istikrar gelişimi ile zihin-beden dengesinin korunmasına da katkı sağlayacaktır.

Kadından kadına Muay Thai her fiziksel beceri veya performans seviyesinden kadına ve transa açıktır.

Antrenmanlarda tercihen rahat hareket edebileceğiniz ve terlemeye uygun kıyafetler (eşofman altı yerine mümkünse tayt veya şort tercih edilebilir) ve eğer çıplak ayak antrenman yapmak istemezseniz spor ayakkabıları (mümkünse tabanını temizleyebileceğiniz çok yüksek ve sert olmayan) getirmeniz önerilir.

Antrenör Gözde Mimiko Türkkan:

Gözde ‘Mimiko’ Türkkan, lisans eğitimini Bilgi Üniversitesi Fotoğraf ve Video Bölümünde ve yüksek lisans eğitimini ise Londra’da Central Saint Martins’de güzel sanatlar üzerine yaptıktan sonra cinsiyet kimlikleri ve rolleri üzerine çalışmalar üretip sergilemektedir. 2010-2012 arasında Galeri x-ist, 2012’den beri de The Empire Project tarafından temsil edilmektedir.

Öte yandan on senedir dövüş sporları ile ilgilenmekte olup, 2013’te Türkiye Muay Thai Federasyonu 1. Kademe Antrenörlük belgesi ve 2014’te CrossFit Level 1 Trainer sertifikasını elde etmesiyle bu ilgisini 2. mesleği düzeyine çıkarmıştır.

Dövüş sporlarındaki alt yapısını 2009-2010 arasında Londra’da yüksek lisans eğitimi sırasında Team Tieu ile yaptığı düzenli ve yoğun antrenmanlar ve 2011’de 2 ay boyunca Tayland’da dövüş kampında eğitimleri ile güçlendirdi. Ayrıca İstanbul’un ilk amatör koşu gruplarından olan İstanbul Koşu Kuvvetleri’nin kurucularından olup, 2016’nın 2. yarısında hayata geçirilen adidas Runners Istanbul’un kaptanlığını yaptı.

Muay Thai’yi fonksiyonel hareketler ve Tabata setleri ile harmanlayarak, teknik yetkinliğe ulaşmak isterken, diğer yandan müsabaka ve maça hazırlanma kaygısı gütmeden güç, esneklik, dayanıklılık, hız kazanmak, stres atmak, eğlenerek spor alışkanlığını geliştirmek veya pekiştirmek isteyenlere yönelik özel dersler halinde vermektedir.

Feminist Fight Club:

Bu antremanlar, FFC’nin BoMoVu’ya başvurmasıyla başladı. FFC, otonom bir örgütlenmeye sahip olan feminist bir oluşumdur. Antremanlar, FFC’nin öncülüğünde, ve grubun ihtiyaçları doğrultusunda şekillenir. Antremanlara katılım aşağıdaki değerler ve hassasiyetler taşıyan insanlarla bir araya gelmeyi de

Feminist Fight Club, gündelik hayattaki baskılar, cinsiyetçilik, ataerki, faşizm, kapitalizm, bireysellik, bunaltıcı iş hayatı ve şehir rutininden bıkmış bir grup kadının bütün bunlara karşı birlikte güçlenmek, canlanmak ve rahatlamak arzusundan doğdu. Her anlamda kısıtlandığımız ve ayrıştırıldığımız şu günlerde tek seferlik etkinlikler ya da bireysel uğraşlar yerine dayanışmacı bir grup halinde düzenli dövüş sporu antrenmanları yaparak hem öz savunmamızı geliştirmeyi hem de vücudumuzu ve zihnimizi zinde tutmayı amaçlıyoruz. Ekonomik, sosyal ya da fiziksel koşulları ve performans seviyesi ne olursa olsun kadınlık deneyimi yaşamış herkesin katılımına açık bir grubuz.

Saldırgan ve küçümseyici eril tavırlar, rekabet, güç hiyerarşisi ve otorite barındırmayan; farklılıklara duyarlı, özgüveni ve dayanışmayı güçlendirmeye yönelik feminist bir spor anlayışı geliştirmeye çalışıyoruz. Bu anlayışı geliştirmek için de eril normlar ve kuralların hüküm sürdüğü, erkek bedeninin, şiddetin, şovenizmin kutsandığı spor salonlarından uzak, kadınların (öz)güvenli hissedeceği bir alan açıyoruz.

 

Sorularınız için, ya da eğer ilk defa bir Feminist Fight Club antrenmanına katılıyorsanız kayıt olmak için lütfen ffc@riseup.net adresinden bizimle iletişime geçiniz.

FFC

Facebook: https://www.facebook.com/groups/1250907094988634

Projenin çerçevesi:

Açık Toplum Vakfı’nın desteğini almış bu bir yıllık antreman programı, cinsiyete dayalı şiddet konusunu spor ve özellikle dövüş sporu açısından ele almak, konuyla ilgili kamuoyunda farkındalık yaratmayı da hedefliyor.

Bu sebeple, Muay Thai antremanların amaçları şunlardır:

  • Kadınlar ve translara özel boks antremanı yapmak için güvenli alan yaratmak.
  • Feminist bir duyarlılıkla Muay Thai dersleri sunmak.
  • Translar, mülteciler, ve ayrımcılığa uğrayan diğer kadınlar gibi tüm kırılgan grupların ekonomik anlamda erişebileceği bir alan yaratmak.

Sporlara cinsiyetçilik karşıtı yaklaşım ile kadınları ve transları fiziksel ve toplumsal anlamda güçlendirmek.

Bu sebeple, antremana katılan/katılmış kişilere 2 ayda 1 anketler sunularak kadın grubuna yönelik boks antremanlarını daha iyi hale getirmeyi ve sporlarda cinsiyetçilik karşıtı yaklaşımının çıktılarını ölçmeyi hedefliyoruz.

 

Dersler pazartesi akşamları saat 19:00’da yer almaktadır.

Bu çalışma Açık Toplum Vakfı tarafından desteklenmektedir.
Kadından kadına Muay Thai derslerin içeriği Açık Toplum Vakfı’nın resmi görüşlerini yansıtmaz. Burada verilen bilgi ve sunulan görüşlerin tüm sorumluluğu BoMoVu’ya aittir.

 

Mimiko ile Kadından kadına Muay Thai dersleri başladı

 

Cinsiyetçi olmayan boks dersleri dönem değerlendirmesi

Cinsiyetçi olmayan ortamda Muay Thai öğrenen kadınların beden algısı

Kadından Kadına Muay Thai katılımcılarının darbe algısı