Questioning the Practices of Yoga // Yoga pratiklerini sorgulamak

Hi there!

My name is Hayk and I am here to invite you to my workshop, to talk about yoga. I have around two years of experience in practicing and “teaching” yoga to adults mostly women, lately I started realising some disturbing facts about Yoga that are being avoided. In this workshop I would like to have space for open discussions and exchange of thought on this topic.

 

Yoga is practiced by 36.7 million people in the US and they purchase yoga goods that the total cost exceeds 16 billion dollars anually.Yoga practitioners are 20% more likely to have a positive self-image as compared to the general population WHY? And why 90% of Americans have heard of yoga at least once in their lifetime WHY? What does this all statistics tell us? Do we think that a 5000 years old practice originated from India is a bit too westernized as many other things.

We want to get together and talk about some of these things, we would focus on giving a different perspective on the practice of yoga to better people’s life and to bring change.

One of the focus would be to observe some common ways of teaching and try to understand the issues within a position or intention. For example, a teacher would usually give guidance during the class on how to feel or what is the intention of the pose.

 

The workshop consists of discussions and some exercise, just wear some comfortable clothes and be on time. The workshop will be in English, translation would be provided if needed.

 

If you want to look at Yoga  in a different way please register in the link: https://goo.gl/forms/69pDnkf22kCLdc293

***

Selamlar!

Benim adım Hayk ve sizleri yoga hakkında sohbet edeceğimiz bir atölyeye çağırmak isterim. Çoğunlukla kadınlara yönelik olmak üzere 2 yıla yakın bir süredir yoga yapıyorum ve yetişkinlere “öğretiyorum”, ama son zamanlarda yoga ile alakalı rahatsızlık verici konuların farkına vardım. Bu atölyede, konuyla ilgili sohbeti açmak ve fikir paylaşımında bulunmak isterim.

 

Yoga ABD’de yılda 36.7 milyon kişi tarafından yapılıyor ve bu insanlar yoga ile alakalı her yıl 16 milyar dolarlık araç gereç harcamalarında bulunuyor. Yoga yapan insanlar, yapmayan insanlara nazaran kendileri hakkında %20 oranında daha memnunlar. NEDEN? Ve Amerikalıların %90’ı hayatlarında en az bir kere yogayı duydular. NEDEN? Tüm bu statiskiler ne anlama geliyor? 5.000 yıllık Hindistanlı bir pratiğin biraz fazla Batılılaşmış olduğunu düşünür müyüz acaba, bir çok şeyin olduğu gibi.

Bu tür konuları oturup birlikte tartışmak istiyoruz, insanların hayatlarını iyileştirmek ve değişim yaratmak adına farklı bir perspektiften yogaya bakmak istiyoruz. Yöntemlerden biri olarak, yoga öğretmenin ortak yollarına bakıp, bir pozisyondaki veya niyetteki sorunları anlamaya çalışacağız. Mesela öğretirken bir hoca insanlara nasıl hissetmeleri gerektiği veya pozisyondaki niyetlerini yönerge olarak verebiliyor.

Atölyede sohbetler ve bir kaç egzersiz yapılacak, sadece rahat kıyafet giyip vaktinde gelirseniz yeter.

 

Yogaya farklı bir açıdan bakmak isterseniz, buraya kayıt olun: https://goo.gl/forms/69pDnkf22kCLdc293