Rize’de Barışa Oyna Atölyesi

Karadeniz’de Barışa Oyna projesi kapsamında 23, 24, 25 Kasım 2018 tarihlerinde Rize’nin Fındıklı ilçesinde bulunan Çukulit köyünde üç günlük atölye programı gerçekleştirdik.

10 Kasım 2018 tarihinde yayınlamış olduğumuz öğretmenlere, çocuklarla çalışan sivil toplum kuruluşlarına, derneklere, inisiyatiflere ve ilgilenen kişilere Yaygınlaştırma Atölyesi’ne katılım çağrısına Rize, Artvin, Samsun, Kayseri, Zonguldak, İstanbul, Manisa , Kırklareli, Uşak, … gibi çeşitli bölgelerden toplam 89 başvuru yapıldı. Her başvuru formunda verilen cevaplar, atölye içeriğini geliştirmemize katkıda bulundu. Çağrı metninde belirttiğimiz gibi hedeflenen Rize ve çevresi katılımcılarından 15 kişilik bir grup ile etkinliği gerçekleştirdik.

Sözlü tarih çalışması esnasında tanıştığımız Çukulit Yeni Hayat Derneğin ev sahipliği partnerliğinde organize ettiğimiz atölye; köylerinde terkedilmiş köy okuluna yeniden hayat vermiş, kullanıma açmış, gürül gürül yanan köy sobası etrafında yer aldı.

Bu çerçevede, “Atölyeye dair beklentiler”, “Gösterilmesini önemli bulduğunuz hassasiyetler”, “Çocuklar için nasıl bir Rize hayal ediyorsunuz?” gibi sorulara verilen yanıtları dikkatle değerlendirdik. Birlikte geçirdiğimiz bu üç gün boyunca; Barışa Oyna nedir?, Barışa Oyna uygulamaları ve deneyimleri, sözlü tarih çalışmasının içeriği ve sahada yaşanılan deneyimler,  Rize’nin kültürel mirası, sınır ve sınır ötesi algısı, eleştirel pedagoji, duygular ve oyunlar, bedensel faaliyet ve eski oyunların çözümlemelerinin çocuklara dönük nasıl olabileceği, oyunlarda toplumsal cinsiyet algısı ve Karadeniz’de doğanın insanların hayatlarının bir parçası olduğu gerçeği ile doğada öğrenme atölyeleri ile birlikte öğrenip tamamladık. Yaygınlaştırma atölyesi sonrasında çocuklarla Barışa Oyna’nın uygulanabilmesi için bir yol haritası belirledik. Atölyenin son günü katılımcıların önerileri üzerine belirlediğimiz uygulama tarihini kararlaştırıp bir sonraki adımı planlamış olduk.

Atölye ve uygulamaya dair yaptığımız plan bir araya gelip çoğalmanın birlikte üretmenin heyecanını daha fazla paylaşmak adına umutla dolmamıza neden oldu.

Karadeniz’de Barışa Oyna projesi destekcisi: Yerel Girişimler için Kanada Fonu ve Women Win