Rize’de Barışa Oyna uygulamaları

Rize’de gerçekleştirdiğimiz Barışa Oyna projemiz kapsamında, Barışa Oyna Atölyesi katılımcıları ile birlikte Rize’de 15, 16 Aralık 2018 tarihlerinde iki günlük çocuklarla uygulama gerçekleştirdik.

 

1.GÜN

Rize’de uygulamanın ilk gününde bize ev sahipliği yapan Rize Kent Gönüllüleri Derneği oldu. Kent Gönülüleri’nin mekan olarak sağladığı Gençlik Merkezi’nin bahçesinde, yaşları 8 ile 10 arası değişen 15 çocuk ile Rize’nin eski oyunlarını oynadık. Rize’nin çeşitli İlçelerinde hangi dillerin konuşulduğunu, eskiden dedelerin ninelerin hangi oyunları oynadığını ve Karadeniz’in oluşturduğu doğal sınırının öte tarafında olan komşu ülkelerle ilişkiyi konuştuktan sonra ilk oyunumuzla başlamış olduk.

Oyun uygulamasına Rize’ye göç etmiş Karslı’lardan öğrendiğimiz “Kazlarım İçeriye” oyunu ile başladık. Bu oyunu tamamladıktan sonra “Miras” oyununu oynadık. Miras oyununu, Rize İkizdereli bir anlatıcıdan dinlemiştik. Çocukların heyecanla katıldığı her oyunun ardından gerçekleşen sohbetler ile güç ilişkileri, kültürel çeşitlilik ve sınır hakkında konuşma fırsatı bulduk.

Çocukların kültürel kimliklerini ifade edebilecekleri güvenli bir ortam sağlamayı hedefleyen uygulamada: “Ben Lazım biliyor musunuz? Hem Lazca da biliyorum. Siz biliyor musunuz?” gibi ifadeler yer aldı.

Bize bu imkanı tanıyan Rize Kent Gönüllüleri Derneğine, derneğin başkanı Filiz Türüt’e, bize katılan çocuklara ve velilerine teşekkür ediyoruz.

 

2.GÜN

Atölye sürecinde de bize ev sahipliği yapan Çukulit Yeni Hayat Derneği’nde çocuklarla uygulama yapma şansımız oldu. Çukulit Köyü’nde kendi inşaa ettikleri köy okulunda gerçekleştirdiğimiz uygulamaya civar köylerden 38 çocuk katıldı. Yaşları 8 ile 13 arasında değişen çocukları gruplara ayırdıktan sonra oyunlara başladık. Rize’de sözlü tarih çalışması esnasında dinlediğimiz oyunlardan; Met-Değnek, Miras, Tombilis, Kozaklar ve Hırsızlar, Kazlarım İçeriye, Ara Kesme gibi oyunları çocukların kendi dedelerinin ninelerinin oynadığı oyunları keşfettik.

Barışa Oyna’nın bir parçası olan oyunlarda yaşadığımız deneyimler hakkında sohbet etme imkanı bulduğumuz çocuklar:

“Büyükler eskiden oyunu oynarken gelecekte bu oyun acaba nasıl olur diye düşünmüşlerdir.”

“Miras oyunu bizim için artık bu cevizler. Bunlar da bizim mirasımız oldu.”

Gibi ifadeler yanında, önyargıların inşasında etkili olan kalıpları da sorgulayabilmemize önayak olan : “Ben Gürcü oyunu oynamak istemiyorum! Bir sebebi yok, oynamam ben onların oyununu.” gibi ifadeler de yer aldı.

Bize gözlemci olarak ve oyunlarımıza eşlik etmek için uygulamamızın ziyaretine gelen; Yerel Girişimler için Kanada Fonu Koordinatörü Gabriela Luna teşekkür ediyoruz.

Bu iki günlük süreçte Barışa Oyna uygulayıcıları olarak yer alan Filiz Türüt’e, Begüm İltüzer’e, Candan Candan’a, Beyza Öztürk’e, Uğur Alakoç’a, ve ikinci günün mekan ve koordinasyon desteği veren Ayben Aydoğan’a, İlker Kartal’a ve Selda Çeboğlu’na teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

Karadeniz’de Barışa Oyna projesi destekçisi: Yerel Girişimler için Kanada Fonu ve Women Win