Trakya’da Barışa Oyna atölye katılım başvurusu

BoMoVu’nun 30 Kasım – 1 Aralık 2019 tarihleri arasında Trakya’da Barışa Oyna Atölyesi’ne davetlisiniz.

Edirne merkezinde yer alacak atölyeye Trakya’da çalışan tüm öğretmenler, eğitimciler, pedagoglar, sivil toplum çalışanları ve ilgili bölümlerde okuyan öğrenciler davetlidir.

Kontenjanlı olan atölyemize katılmak için 25 Kasım 2019 akşamına kadar başvuru yapabilirsiniz: https://forms.gle/b9gMYdQWVGGdNCNG6

Barışa Oyna, 9-14 yaş arasındaki çocukların sınır ve “öteki” algılarını, kültürel mirasın bir parçası olan oyunlar vasıtasıyla, ve çocukların deneyimleyerek duygusal öğrenimlerini desteklemeyi hedefleyen bir eğitim aracıdır. Atölye içeriğini; Barışa Oyna uygulamaları ve deneyimlerin yanı sıra çeşitlilik, kültürel miras, pedagoji yöntemleri etrafında kurgulamayı hedefliyoruz.

Bu atölyeyi kimliklerin birlikte yaşamaya dair deneyimleri ve çocuk oyunlarının yarattığı ortaklıkları, çocuklarla hak temelli çalışmalar, bedensel faaliyet ve oyun üzerinden öğrenme gibi başlıkları içerecek şekilde planladık. 2017 kışında Edirne Merkez’de yaşlılarla bir araya gelerek eski oyunların izini sürdük, bu kişilerden çocukken oynadıkları oyunları dinledik. 2018 yazında ise Edirne’nın çeşitli mahallelerinde bulduğumuz oyunları deneyimleme ve çocuklarla paylaşma fırsatı bulduk. Bu atölyenin katılımcıları ile beraber bu görüşmeleri geliştirmeyi ve Barışa Oyna uygulamalarını yaygınlaştırmayı istiyoruz. 

Atölye sırasında hem araştırma sürecinin gözden geçirilmesi ve geliştirilmesi sağlanacak, hem de uygulamaları destekleyecek eğitim ve aktivitelere yer verilecektir. Katılımcılarla birlikte oyunları derleme, deneyimleme ve çözümleme soruları hazırlama konusunda somut çalışmalar yapılacaktır.

Pratik bilgiler:

Konaklama ve yol ücretleri katılımcılar tarafından karşılanacak. Öğle yemekleri BoMoVu tarafından 2 gün boyunca ayarlanacaktır.