Barışa Oyna, BoMoVu Derneğinin sınır bölgelerinde yaşayan çocuklara yönelik geliştirdiği bir yöntemdir. Şu ana kadar bölgenin eski oyunlarını araştırdığımız yerler: Kars, Ardahan, Edirne, İzmir, Mardin, Rize ve Artvin oldu. Ayrıca çocuklarla buluşup uygulama yapma şansı edindiğimiz aynı şehirlere bir de Diyarbakır’ı eklemek istiyoruz.

2016’dan bu yana BoMoVu ekibi Barışa Oyna uygulamasıyla bu bölgelerde 340’ın üstünde çocuğa ulaştı ve çocuklarla birlikte sınırda yaşamanın ötekiye olan bakışı nasıl etkilediğini anlamaya çalıştık. Hayatın her alanında maruz bırakıldığımız ve kimi zaman da yeniden ürettiğimiz güç ilişkilerini oyunlarla birlikte konuştuk.

Barışa Oyna, 2018 itibariyle, sınırda yaşayan çocuklarla çalışan öğretmenler, eğitmenler, sivil toplum çalışanları ve öğrencilere ulaştırılmak üzere atölyeler şekline evrildi. Bu atölyelerde sadece eski çocuk oyunları değil; toplumsal cinsiyet, kültürel çeşitlilik, eleştirel pedagoji gibi konular ele alınıyor ve katılımcılarla tartışmaya açılıyor.

Bu kitapçık, Rize’de yaptığımız 1 haftalık sözlü tarih ve 3 günlük atölye sonucu geliştirdiğimiz bir üründür. Bu kitapçığın amacı, öğretmen ve eğitimcilerin BoMoVu’nun geliştirdiği bu yöntemi kendi deyimlerinden yola çıkarak istedikleri şekilde uygulayabilmelerini sağlamaktadır.

Rize’de Barışa Oyna Kitapçığı