Deprem Bölgesinde Oyuna Davet Etmek İstediğiniz Gruplar İçin

Şubat, 2023

BoMoVu olarak herkesin oyun ve hareket ile güçlenme ve iyileşme hakkını savunuyoruz. En iyi bildiğimiz ve en çok inandığımız şeyi yapmak istiyoruz. Depremden etkilenen illerde olup oyuna davet etmek istediğiniz gruplar için beden perküsyonu adımlarını kullanabilirsiniz.

Bedenim, Benim Sesim

Kimler bunu denemekten hoşlanabilir?
Vurmalı çalgılardan hoşlananlar, ritim tutmayı sevenlerin ilgisini çekebilir. Küçük bir grupla veya kalabalık bir grupla deneyebilirsiniz.

Adım: Gruptaki herkes birbirini görebileceği şekilde çember oluşturur.

Adım: Ardından gruptakiler, vücudunun farklı kısımlarını kullanarak nasıl ses çıkarabileceğini düşünür. Ellerini çırpma, parmaklarını şıklatma veya ellerin dizlere, omuzlara vurulması olabilir. El, omuz, kollar, bacaklar, ayaklar… Vücudun tüm kısımları, ses çıkarmak için kullanılabilir. Gruptakiler, bunlardan birini veya hepsini içeren bir kombinasyonu aynı anda dener. Deneme süresine, denemek için ihtiyaç duyulan herhangi bir vakit ayrılabilir.

Adım: Aynı anda denendiğinde nasıl bir ses ortaya çıktı? Kendini ya da bir başkasını duyabildin mi? Şimdi tekrar deneyelim, bu kez teker teker. Gruptakiler, kendilerini ifade edecek bir ritim düşünür. Bu en sevdiğiniz bir şarkı veya o an dinlemekten keyif aldığınız bir ritim olabilir. Sırayla herkes önce ismini söyler sonra kendi ritmini yapar.

Adım: Bu kez nasıl bir ses ortaya çıktı? Kendini veya grup arkadaşlarını nasıl duydun? Onlar ses çıkarmak için vücudunun hangi kısımlarını kullandı? Gruptakiler 2'şerli olarak küçük gruplara ayrılır. 2'şerli gruptaki kişiler birbirlerine kendini tanıtır, nasıl bu ritmi bulduğunu anlatır ve ritmini gösterir. Ardından gruptaki kişiler birbirlerinin ritimlerini taklit ederler.

Adım: Tekrar çember oluşturulur. Bu kez grubun kendine ait bir ritmi belirlenir. Ortak ritim, gruptaki herkesin önerisi alınarak bir ritim dizisi oluşturulmasıyla belirlenebilir.

İçerik: Gülcan Küçük
Çizimler: G. Öykü Doğan

İlgili link