Hareket Okulda

BoMoVu'nun dört senedir farklı paydaşlarının katılımıyla devam ettirdiği Hareket Okulda projesi, çocukların okuldaki hareketini artırmayı amaçlar. Projenin ilk senesinde ortaya çıkan Aktif Okul Öğretmen Kılavuzu (Bkz. Kaynaklar ), NIKE'ın desteği, ERG ve BoMoVu'nun işbirliği ile hazırlandı. Kılavuz, öğretmenlerin sınıfta kapsayıcı hareketli etkinlikleri kullanmasını kolaylaştıracak bir araç olarak ortaya çıktı. Sınıf içinde, beden eğitimi derslerinde ve online/uzaktan yürütülebilecek şekilde kullanılmak üzere toplam 87 tane etkinlik içeriyor.

Proje bu döneminde (2022-23), hem geçen seneden beri bizimle birlikte olan Hareket Elçileri hem de Darüşşafaka Okulları öğretmenlerinin büyük gayretiyle sürüyor ve uygulanıyor. Darüşşafaka Okulları'ndaki öğretmenler 2021-22 yılında bir ekip kurarak etkinlikleri uygulamaya başladılar. 2022-23 eğitim yılında ise bu ekip, okuldaki diğer öğretmenleri de dahil ederek, var olan etkinlikleri yaş gruplarına ve farklılaşan ihtiyaçlara göre uyarlamaya ve yeni etkinlikler üretmeye başladı. Kendilerine, projeyi bu denli bütünlüklü bir biçimde, tüm katmanları ve paydaşlarıyla beraber hayata geçirdikleri, genişlettikleri ve Aktif Okul Kültürünü somut bir biçimde görmemizi sağladıkları için müteşekkiriz.

BoMoVu derneği 2022-23 öğretim yılında Aktif Okul Öğretmen Kılavuzu'nun dijitalleştirilmesine karar verdi ve ortaya Hareket Okulda platformu çıktı.

Bu platform ile, kılavuzdaki etkinlikler; amaçlarına, sınıf içi ve beden eğitimi için ayrı ayrı kazanımlarına ve önemli günlere göre kategorilere ayrılarak, bu kategorilere göre arama yapılabilir hale geldi. Bu sayede Aktif Okul Öğretmen Kılavuzu'nun, öğretmenler için çok daha rahat kullanılabilir bir hale gelmesini amaçlıyoruz. Sitedeki "Etkinlikler" sekmesinden kılavuzdaki tüm etkinliklere ulaşabilir, ihtiyacınıza uygun etkinlikleri filtreleyerek bulabilirsiniz. Ayrıca kılavuzun "İlkeler" bölümünden uyarladığımız, etkinlikleri daha kapsayıcı bir biçimde uygulamayı kolaylaştırmasını umduğumuz Aktif Okul ABC Bilgi Kartları'na da bu platformda ulaşabilir, kartları indirebilirsiniz.

Kaynaklar

image

Destekçiler
image