Future Moves with Girls (Genç Kızlar Geleceklerini Sporla Kuruyor)

Future Moves with Girls (Genç Kızlar Geleceklerini Sporla Kuruyor) projesi Sosyal Güçlendirme için Spor ve Beden Hareketi Derneği'nin, sporcu genç kızların özgüven gelişimlerini, gelecek inşasına yönelik becerilerini, spor kariyerine hazırlık sürecinde bir ağa dahil olmalarını desteklemek amacıyla geliştirilmiştir. Proje Nike tarafından desteklenmektedir.

Future Moves with Girls projesinin 2022-23 yılındaki ilk döneminde, İBB Spor Kulübü'nde ve özel kulüplerde sporcu olup aynı zamanda lise veya üniversite (hazırlık) öğrencisi olan 14 sporcu genç kızla bir araya geldik. Projeyi şekillendirirken genç kızlarla görüşerek ihtiyaç analizi yaptık. Projenin bu ilk döneminde, katılımcılar, danışmanların önerileri ve kendi ihtiyaçlarıyla şekillenen bir atölye serisine katıldılar. Bu atölye serisinin temaları: Bireysel farkındalık, çocuk ve sporcu hakları, kariyer inşası oldu. Atölye serisinin uygulanması ve ihtiyaçlar fark edildikçe revize edilmesi ile bir müfredat oluşturuldu. Katılımcılar, dijital hikaye anlatımı atölyesine katılarak; spor alanındaki çabaları ve kazanımlarıyla başka genç kızlara ilham olacakları dijital hikayelerini hazırladılar. Ayrıca kültür-sanat, spor etkinlikleri ve gezilerle sosyalleşme imkanı buldular.
Bu proje döneminde; yol ve ulaşımı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, mekan kullanımını da Hope Alkazar ve Bilgi Üniversitesi Kuluçka Merkezi destekledi.

Future Moves with Girls projesi 2023- 24 yılında, önceki dönemin öğrenmeleri ve o dönemdeki katılımcıların danışmanlığıyla, belirlenen bir spor kulübünden genç kızlarla buluşuyor. Bu dönemde, yeni grubun ihtiyaçlarına göre atölye ve etkinliklerin revize edilmesi planlanıyor. Ayrıca kariyer inşası kapsamında, genç kızların katılacağı atölye serisi çocuk koruma programıyla da genişliyor. Sporda çocuk koruma alanında, partner kulübün yanı sıra ilgilenen kulüp yöneticileri ve antrenörlere yönelik çevrimiçi ve yüz yüze atölyeler gerçekleştirilmesi planlanıyor.

image

Destekçiler
image