Nasıl Başladı?

2015 yılında BoMoVu ekibi Bilgi Üniversitesi'nin Sosyal Kuluçka Merkezi'ne dahil oldu. Burada, örgütlenmenin temel ihtiyaçları üzerine eğitimlere katıldıktan sonra ilk pilot çalışmamızı uyguladık ve hak temelli bir yerden spora ve bedensel haklara bakma fikrini Sulukule Gönüllüleri Derneği desteği ve partnerliğinde açık çağrı ile paylaştık. Yaptığımız bu ilk açık çağrılı atölyemizde bizler de henüz yeni yeni bedensel hakları dile getirmeye çalışıyorduk.

Bu sırada BoMoVu, aktivist bir yerden herkesin kendi bedenine erişim ve bedensel özerklik hakkını savunurken uluslararası camiada yer bulan ve kendi ekonomisi olan bir sektör olarak "spor aracılığıyla kalkınma" hattı ile karşılaşıyor, daha kurumsal bir yere de bu fikri oturtmaya çalışıyordu.

Bu maceranın sonunda Mayıs 2016'da Nil Delahaye, Eleni Nadin Diker, Fatih Gençkal, Hamit Levent Evci, Gözde Türkkan, Pınar Özer ve Ayşe Merve Kamacı derneğin kurucuları oldu.

Kurucuların her biri örgüte farklı bir perspektif ve zenginlik katarlarken her zaman daha fazla insanı bir araya getirmeye çalıştı. Yıllar içinde ekibe çeşitli biçimlerde katkı sağlamış olan olan herkesin katkısı sayesinde BoMoVu sürdürülebilir ve temeli güçlü olan bir dernek haline gelmiştir.