FİFA'yı Protesto Amaçlı Ödül İadesi Yapan Discover Football tarafından desteklenen 10 Örgütten Biri Olmaktan Dolayı Minnettarız!

Mart, 2023

Discover Football Berlin merkezli, kadınların futbola, ayrımcılığa uğramaksızın dahil olma haklarını savunan, futboldaki ve toplumdaki ayrımcı yapıları görünür kılan, dünya çapında kadınlara fikir alışverişinde bulunmaları için alan açan bir sivil toplum kuruluşu. Örgüt, 2017 yılında FIFA Çeşitlilik Ödülü üçüncülüğü almıştı. Discover Football 2022'de Katar'da gerçekleştirilen Erkekler Futbol Dünya Kupası ile ilgili FIFA'ya yönelttiği insan hakları ihlalleriyle alakalı eleştirileri dolayısıyla, bu ödülü iade etme kararını verdi. Ödülle gelen 10.000 Amerikan dolarını ise BAKA bölgesinde (Batı Asya ve Kuzey Afrika) yıllardır insan hakları ve kadın futbolu için çalışan 10 kadın örgütü ve inisiyatifine bağışlamaya karar verdi.

BoMoVu olarak bu 10 örgüt arasında yer almaktan gurur duyuyoruz. Cinsiyete dayalı şiddete, patriyarkaya, kadınların bedenlerine ve özerkliğine yönelik her türlü saldırıya karşı, kız çocukların hareket etme hakkına kavuştuğu ve özgüvenlerini inşa eden ortamlarda oynayabildikleri alanlar kurmamıza güç katan Discover Football'a bizi seçtiği için minnettarız.

Discover Football'un FIFA'ya yönelttiği eleştirileri özetle burada paylaşıyor, seslerine ses katıyoruz;

  • FIFA'nın, ekolojik sürdürülebilirlik ve kaynakların eşit dağılımı yerine kârı ön planda tutması
  • Katar'daki, Erkekler Futbol Dünya Kupası hazırlıklarında çok sayıda işçinin, insani olmayan koşullarda ve düşük ücretlerde çalıştırılması ve çok sayıda işçinin iş cinayeti sebebiyle ölmesi,
  • Bu kupada yaşanan sorunların sadece Katar'la ilgili değil sömürgeci tarihe sahip Batı ülkelerinin düşük maliyetli üretim için bu koşullardan faydalanıyor olması
  • Ev sahibi ülkede de kadın futbolunun sürdürülebilir şekilde desteklenmesi FIFA'nın sorumlulukları arasında yer almasına rağmen Katar'ın bu koşulu yerine getirmemesi ve bunun dikkate alınmaması;
  • Kupanın özellikle queer ve yoksullar tarafından ulaşılabilir olmaması
  • FIFA'nın bir yandan çeşitlilik ödülleri verirken diğer yandan en temel değerleri önemsemiyor oluşunun yalnızca sembolik bir bir eşitlik politikasına tekabül ediyor olması.
Biz de bu destekle kız çocuklarının futbola erişimlerini desteklemesi için antrenmanlara başladık! Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfına giden 13-18 yaş aralığındaki 10 kız çocuğu ile beraber haftalık futbol antrenmanları düzenliyor, futbol teknik becerileri kazanmaları yanı sıra özgürce oynayabilecekleri, özgüven kazanmalarını destekleyen güvenli bir alanı paylaşıyoruz.

#genderequality #sport #football