Kadından Kadına Muay Thai Katılımcılarının Darbe Algısı

Nisan 2017'den beri Açık Toplum Vakfı'nın desteğiyle devam eden Kadından Kadına Muay Thai antrenmanlarına katılan kadınlarla yaptığımız dördüncü dönem ankette, bu antrenmanlara katılan kadınların darbe algısını sorduk.

Bugüne kadar Kadından Kadına Muay Thai antrenmanlarımıza 145 kadın kayıt alınmıştır, 99 kadın en az bir kere antrenmanlara katılmıştır, haftalık ortalama 13 kadın antrenmanlara devam ediyorken şu ana kadar toplam 34 kere antrenman yapılmıştır.

Bu bağlamda, Kasım 2017 dönemi anketini 10 kadın cevapladı.

Darbe almak
Antrenmanlara katılan kadınların %70i antrenman sırasında başta bacaklarına ve yüzüne olmak üzere vücudunun çeşitli yerlerine darbe aldı. Aralarından bir tanesi vücudunda iz bıraktığını aktarırken, 2si dikkat etmedi ve geri kalanı iz bırakmadığını kaydetti.

Bu darbelere karşı kadınların yarısı “ön anlaşmamız vardı ama beklediğinden daha sert geldiğini” işaretledi.

Buna bağlı olarak, kadınların bu darbe almayı yorumlayışı:

"Bizi öldürmeyen darbe güçlendirir! (Belki)"

"Genelde karşıdaki kişinin beni incitmeyi korktuğu için hafif vurduğunu düşünüyorum, o yüzden daha hızlı vurabileceğini benim için sorun olmadığını sürekli söylüyorum. Darbe almanın direncimi arttıracağı hissiyatındayım. belki de çok saçma bilemiyorum. Kendi dayanıklılığını ölçer gibi yani. Bir de 'çıtkırıldım kız' imajına savaş açmış gibi hissediyorum o yüzden de iyi geliyor.""

Darbe uygulamak
Bu anketi cevaplayan kadınların %50si antrenman sırasında darbe uygulamış bulunduğunu, %30 uygulamadığını, %20si bilmediğini kaydetti.

Bunların çoğunluğu, darbeyi uyguladıktan sonra karşıdaki kişinin iyi olup olmadığını soruyor, önemli bir azınlık kuvvetini karşıdaki kişiye göre ayarladığını işaretliyor ve bir kişi antrenmanın parçası olarak karşıdaki kişinin sınırlarını zorlamak gerektiğini düşünüyor.

"Darbe deneyimlemek antrenmanın önemli bir parçası. Darbe almaktan, acıdan korkmamak lazım."

"Partner ile uyumlu olmak önemli, bir şey söylemeye/sormaya gerek kalmıyor."

Darbe size ne hissettiriyor?
Bu başlık altında, kadınların çoğu darbelerin sesinden ve görüntüsünden etkilendiğini ve fakat bu görüntünün onları korkutmadığını aktarıyor. Antrenmanlarda kanama olabileceği ve bu darbelerin görüntüsünün onları güçlendirip güçlendirmediği konusunda herkes çok farklı fikirler belirtirken, çoğunluk antrenmanlardaki darbelerin ciddi olmadığını ve darbe olması gerektiğini söylüyor. Bunun yanında, ankete katılan herkes yastığa vurunca iyi hissettiğini kaydediyor ve çoğunluk daha sert vurabileceğine inanıyor.

Gerçek hayattaki darbeler
Ufak bir azınlık, antrenmanlarda uyguladığı darbeleri gerçek birine vurduğunu hayal ediyor. Çoğunluk, antrenmanlarda öğrendiği teknikleri başkalarına gösteriyor, öğretiyor. Antrenmanlara katılan kadınların çoğu başlarına bir şey gelirse öğrendikleri teknikleri uygulamayı istediğini aktarıyor.

Darbeye karşı tepki
Bu antrenmanlar sırasında uygulanan darbeler karşısında kadınlarda gücenme hissiyatı olduğu durumunda birbirine açıkça ifade edeceklerini söylüyorlar. Bunun yanında, bir gücenme durumunda kadınlar bunun oyunun bir parçası olduğunu ve bundan dolayı gücenme duygusunu ya hiç hissetmediğini ya da belli etmemeyi seçtiğini söylüyor.

Antrenmanlardaki darbeler kadınların çoğu tarafından şiddetin olarak algılanmıyor, bunun yanında bazı kadınlar bu hissiyattan güçlendiğini düşünüyor. Bir kişi ise, başkalarının güç uygulaması karşısında şaşırdığını aktarıyor.

Antrenmanların belli bir şiddet algısı?
Bu antrenmanlarda kadınlar, şiddeti bastıracak özel bir muameleye tutulduğunu, her hangi bir Muay Thai antrenmanına benzeyip benzemeyeceği, antrenörün şiddete karşı farklı bir bakış açısı olup olmadığı konusunda çeşitli fikirler sergilerken, çoğunluk feminist bir ortamda şiddet olabileceğini düşünüyor.

Müsabaka
Antrenmanlara katılan kadınlar arasından müsabakaya çıkmak isteyecek ufak bir azınlık kaydederken, çoğunluk bu antrenmanların müsabaka amaçlı olmadığını düşünüyor:

"Müsabaka amaçlı antrenmanlarda güç ve kötü niyete dayalı bir rekabet kuruluyor."

"Hırs ve ödül olunca şiddet dozu daha fazla olabilir.""