Tüketim Dünyasında Yoga - Burak Bilen

Günümüz tüketim dünyasında yaptığımız yoga, gerçekten de yoga mı? Yoga, kelime anlamı olarak "bir olmak" demekken nasıl oldu da sayısını bilmediğimiz kadar yoga mobil uygulaması var? Bugün yaptığımız yoga bizi bütünlüğe götürüyor mu yoksa bizi ayrıştırıyor mu? Kurumsal hayatın sosyalleşmenin vazgeçilmez pratiği haline gelen yoganın özü fiziksel bir egzersiz mi, yoksa daha ötesi de var mı?

Yoganın evrimiyle bugüne gelen yoga uygulamaları şekil odaklı, doğrusal ve erkekler tarafından erkekler için yaratılan bir uygulamayken; bugünün uygulayıcıları kendi duyularının ve bedenlerinin ne kadar farkında? Yoga şiddetsizlikten bahsederken nasıl oluyor da yoga sakatlanması diye bir terime ihtiyaç duyuyoruz?

Burak Bilen, yoganın temel felsefesine ve tarihsel sürecine değindikten sonra; emperyal dünyada kendisine dahil edilen ikiliklerden, bugün uygulanan modern yoganın özelliklerinden bahsedecek. Bu süreçte; bir doğu kadim öğretisi ve pratiği olan yoganın batıya açılmasını, yoganın en hızlı büyüyen pazarlardan biri olmasını ve bu süreçlerin yoganın özüne ve bireylere etkilerini keşfedeceğiz.

Mitleri ve efsaneleri bir kenara bırakarak yogaya daha geniş bir açıyla bakmak için söyleşimize davetlisiniz!

Burak Bilen
AİBÜ Gıda mühendisliği mezunu. Yoga ile bağlarını güçlendirmeye Hindistan'a gidip eğitimlere ve inzivalara katılıp dersler vermeye başladı. Şekilci, doğrusal ve ezbere yoga ile pek anlaşamayan Burak, bedenselleştirilmiş pratikler sunarak her bireye kendi bedeniyle temas edebileceği özgür bir alan sunuyor. Ankara’da faaliyete açtığı Studio Sofu'da programlarına devam ediyor.

İlgili Linkler

image