Wen Do

Eleştirel Beden programımıza Feminist Dayanışma Antrenmanları kapsamında Wendo paylaşımlarını ekledik. 2021'de pandemi dolayısıyla online yürüttüğümüz çalışmayı, Eleştirel Beden PRojesi yeni döneminde farklı gruplarla yüz yüze yapmaya devam Katılımcıların üç oturuma da katılmaları gerekmektedir.

Amaç: Kız çocukları ve kadınların özgüvenlerininin artması, güçlerinin farkına varmaları, sınır koymayı ve hayır demeyi öğrenmeleri, kendilerini her türlü şiddetten etkili bir şekilde korumaları.

Wendo Nedir?: Wendo kelimesi İngilizce Women ve Japonca'da yol anlamına gelen Do kelimelerinin birleşmesinden oluşur ve Kadınların yolu olarak çevrilebilir. 70'li yıllarda Kanadalı kadınlar tarafından geliştirilen ve sonrasında Kuzey Avrupa ve oradan da tüm dünyaya yayılan bir programdır.

Kız çocukları ve kadınların yetiştirilme biçimlerindeki ortaklıklar üzerine inşa edilmiş bir konsepttir. Kız çocukları ve kadınlar öğrenilmiş çaresizliklerinin üstesinden gelme becerisi kazanırlar. Duygularına güvenmeyi, sadece ne yapmaları gerektiğinin soyut bilgisini değil, kendilerini nasıl koruyabileceklerini öğrenirler.

Ayrıca alıştırmalarda kadın dayanışmasının güçlendirici etkisini deneyimlerler ve yaşadıklarıyla yalnız olmadıklarını görürler.

Çalışmalarda onlar için kurulmuş bu güvenli alanda iyi zaman geçirmeleri ve iyi olma hallerine katkıda bulunmak önceliklidir.

Yöntem: Canlandırma teknikleri, hazırcevaplık çalışmaları, beden dili ve sesi etkili kullanma yöntemleri ve kolay öğrenilen dövüş sporu teknikleri kullanılarak hem psikolojik şiddeti hem fiziksel şiddeti henüz başlangıç aşamasındayken, tehlikeli bir boyuta ulaşmadan sakin kalarak önleme çalışmaları.

image