Kadından Kadına Muay Thai

Muay Thai nedir?

Muay Thai (Thai Boxing / Tayland Boksu), geçmişi Siam Krallığı'na kadar dayanan eski bir savaş sanatının 1920'lerden itibaren Batı'nın boks kurallarıyla harmanlanarak modernleştirilmesiyle oluşan, Tayland'ın milli dövüş sporudur. Yumruklar, dirsekler, dizler ve tekmelerin kullanımından dolayı "The Art / Science of 8 Limbs" (8 uzvun sanatı / bilimi) olarak da bilinir. Özellikle Tayland'da, gerektirdiği özverilerden dolayı saygı uyandıran bir yaşam biçimi ve yoksul ailelerin çocukları için bir geçim kaynağıdır. Muay Thai, müsabakalara dayalı bir ring sporu olduğu kadar, egzersiz ve fiziksel aktivite olarak işlevsel, keyifli ve geliştirici bir dövüş sporudur ve bu biçimiyle dünyanın pek çok yerinde kişisel gelişim ve öz savunmaya katkı sağlayan bir aracı olarak da kullanılır.

Kadından kadına Muay Thai antrenmanları:
Muay Thai sporunun geçmişine baktığımızda Siam Krallığının dövüş sanatından evrilip, günümüzde Tayland'ın milli sporu ve diz-dirsek-yumruk-tekmelerin kullanıldığı en sert dövüş sporlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Muay Thai, çok küçük yaştan itibaren hem kız, hem de oğlan çocuklarının hayatlarını kazanmak ve ailelerine maddi destek olmak için yaptıkları bir ring sporudur.

Kadından Kadına Muay Thai antrenmanlarımız, feminist bir grubun bize başvurması üzerine ortaya çıktı. Feminist Fight Club'ın BoMoVu'ya yaptığı çağrıda, "Biz spor yapmak istedik, hem eğlenceli hem güçlendirici olacağı için boks yapmak istedik. Vücutlarımızı ve zihinlerimizi zinde tutacak düzenli olarak spor yapmak ve aynı zamanda öz savunma tekniklerini öğrenmek istedik. Ama böylesine bir dövüş sporu aradığımızda, hem ekonomik anlamda erişilebilir hem de ırkçı veya cinsiyetçi davranışlardan arınmış bir spor kulübü bulmak çok zor."" olduğu belirtilmiştir. Cinsiyetçilik mekanizmalarının sorgulandığı bir sporculuk anlayışı ile antrenmanlarımıza bu şekilde adım atmış bulunduk.

Muay Thai'nin Türkiye'de çoğunlukla erkeklerin egemenliği altında tutulduğunu ve uzun yıllardır kadınların bu alanda hareket ve söz sahibi olmak için verdikleri mücadeleleri göz önünde bulunduran bu antrenmanlarda, kadınların kendilerini rahat hissedecekleri, önyargısız, bedenlerinin hareket özgürlüğü ve potansiyelini kendi güç kaynaklarından deneyimlenecekleri bir alan sunulur. Bu sayede Kadından Kadına Muay Thai antrenmanları, fiziksel performans ve becerilerinin gelişmesi, bedensel güç ve kasların geliştirilmesi ve öz savunmaya bir girizgah edinmek haricinde; özgüven, özsaygı, otokontrol, istikrar gelişimi ile zihin-beden dengesinin korunmasına da katkı sağlayacaktır.

Kadından Kadına Muay Thai dayanışma antrenmanları, her fiziksel beceri veya performans seviyesinden kadın, trans veya kadınlık deneyimini yaşamış / yaşayan tüm ekonomik, sosyal ve kültürel çevreden gelen herkese açık ve ücretsizdir.

Geçmiş çalışmalar:

image